Dračí lodě opět chystají útok na Kamencové jezero v Chomutově

Kamencové jezero v Chomutově obsadí v sobotu 5. září draci s pádly. Posedmé se zde uskuteční Chomutovský pohár dračích lodí. Dvacetičlenné posádky rozčeří poprvé hladinu za zvuku bubnů v 10 hodin a pořadatelé stejně jako loni očekávají účast až pěti set profesionálů, amatérů, ale také školáků.

Drak

„Naším cílem je zapojit do pravidelných a zajímavých pohybových aktivit širokou veřejnost a právě tento závod je názorným příkladem, jak toho dosáhnout. Jeho význam i obliba už překročily hranice města či regionu a považujeme ho za výbornou inspiraci pro další pořadatele. Proto se také letos právem stal součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi,“ uvádí předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Hlavním partnerem tohoto projektu je společnost Synot a mediálním partnerem Deník.

Účastníci budou závodit na 12,5 metrů dlouhých lodích s obřími vyřezávanými hlavami ve třech kategoriích: Fun (bez omezení), Grand Prix (v sestavě minimálně se čtyřmi ženami), základní a střední školy.

Pořadatelé z oddílu kanoistiky Sportclub 80 Chomutov zachovali také pro letošní rok osvědčený model – soutěžit se bude na trasách o délce 200 a 1000 metrů. Kratší vzdálenost absolvují zúčastněné lodě minimálně třikrát a na start se postaví vždy čtyři vedle sebe. Kilometrovou trať, která se jezdí intervalově a s obrátkou, absolvují jednou.

„Počítáme, že nám v těchto dnech, kdy začne škola, přibude ještě několik školních posádek. Termín přihlášek oficiálně vyprší ve středu, ale pokud se někdo přihlásí i v den závodu, na start ho také pustíme. Letos jsme vypsali novou kategorii pro jednotlivce, kteří by se chtěli na dračí lodi svést, ale nemají už další partnery. Zajímavé je, že se nám zatím nikdo nezaregistroval,“ říká pořadatel Karel Mihal.

Kategorii Fun tvoří amatéři – většinou party přátel, kolegové z práce nebo rodinné týmy, kteří mají jízdu na dračích lodí jako svého koníčka. Kategorie Grand Prix je určena profesionálům, kteří za sebou mají pravidelný trénink. Školní posádky jsou sestaveny z děti většinou z druhého stupně základních škol s jedním, maximálně dvěma členy pedagogického doprovodu. Bubeníka v případě potřeby organizátoři posádkám zajistí.