Etapový orientační běh Grand Prix Silesia prověří sílu sportovců i veřejnosti

Ani letošní rok nemůže na seznamu milovníků orientačního běhu chybět Grand Prix Silesia – tradiční akce, kde k vítězství nestačí vyhrát pouze jeden orientační běh. Celkový vítěz bude totiž vyhlášen na základě umístění v jednotlivých etapách klání, které proběhne na Jesenicku v Černé Vodě a okolí ve dnech 13.-16. července.

Ve startovní listině v současnosti figuruje asi 350 jmen, elektronický zápis ke startu byl už uzavřen, ale stále je možné dohlásit se přímo na místě před začátkem závodu. „Většinou se na místě přihlásí ještě dalších zhruba padesát závodníků, pro které samozřejmě máme připravené rezervní mapy. Nejvíce běžců je z České republiky, přihlásilo se ale i přibližně čtyřicet Poláků a asi třicet Slováků. Zapojí se však i účastníci z Estonska, Litvy, Norska, a dokonce z Brazílie, což je dané tím, že Jihoameričané jsou nedaleko odtud na táboře a akce je zaujala,“ prozradil organizátor Grand Prix Silesia Miroslav Hadač z oddílu Orientačního běhu Opava.

Na vítěze jednotlivých etap vždy čeká v cíli cena v podobě sportovní čelenky s motivem akce. Ti, kteří stanou na stupních vítězů na závěr několikadenního soupeření, se mohou těšit na další hodnotné ceny, mezi kterými bude třeba i profesionální běžecký dres. Organizátoři nezapomínají ani na děti, které za své výkony obdrží hračky dodané jedním ze sponzorů akce.

Centrum závodu bude v okolí penzionu Radost. Nejmladší aktéři si mohou v rámci Grand Prix Silesia totiž také na vlastní kůži vyzkoušet, o čem je orientační běh. „Pro děti máme připravenou speciální trať v rámci kategorie HDR. Dostanou upravenou mapku, která jim zjednoduší orientaci na trati oproti mapám, s nimiž pracují dospělí. Další vodítko, jež jim při orientaci v terénu pomůže, budou smajlíci. Pokud se děti vydají správným směrem, potvrdí jim to usměvaví smajlíci, od špatné cesty je naopak odradí ti zamračení,“ vysvětlil Miroslav Hadač.

Prvním dnem klání orientačních běžců bude čtvrtek 13. července. Nejprve se zde od 12 do 15 hodin uskuteční prezentace a od 16 hodin se už vydají závodníci na trať první ze čtyř etap Grand Prix Silesia, kterou bude lesní sprint.