Golem na kole šlápne do pedálů na Blanensku

BlanskoS různými cyklistickými závody jako by se roztrhl pytel. Cyklomaraton Blanenský Golem však za účast rozhodně stojí. Organizátoři závodu v těchto dnech finišují s přípravami v pořadí již 13. ročníku, který se uskuteční – shodou okolností – v sobotu 13. září.

A že to bude šťastná třináctka, doufá všech 70 členů organizačního týmu včetně dobrovolníků, kteří pro účastníky připravují dvě tratě. Pro začátečníky je určena trať zvaná Hobby dlouhá 36 km, zkušenější závodníci poměří síly na trati Open dlouhé 61 km. Na tzv. Sportovní ostrov, kde závod v 11 hodin odstartuje, se běžně sjíždí kolem tří set zapálených cyklistů.

„Lidé jsou v poslední době zdrženliví, čekají s přihlášením až na poslední chvíli. My si však nedáváme malé cíle. Věříme, že se nám letos podaří překonat hranici 400 účastníků. Do budoucna bychom rádi Blanenského Golema posunuli na vyšší úroveň jiných cyklomaratonů, kde už startovní pole čítá na šest až osm stovek závodníků,“ netají se svými plány ředitel závodu Radek Šinkora.

Některé změny by přitom rád uskutečnil již příští rok. „V současné době se našich závodů mohou účastnit závodníci starší patnácti let. Do příštího ročníku bychom však rádi zařadili i dětské závody, aby si užili i ti nejmenší,“ dodává Radek Šinkora. V průběhu uplynulých třinácti let se závodu zúčastnila i řada špičkových závodníků v horské cyklistice. Nejen proto celou trasu vedoucí krásným Moravským krasem lemují zástupy fanoušků, kteří ženou své favority do cíle. Ze sportovního areálu ASK Blansko, kde závod startuje i končí, se v závěru stává skutečný fanouškovský kotel se skvělou atmosférou. Tu letos dostatečně akčně navodí i rocková kapela, která bude hrát po celou dobu trvání závodu.

Ti nejúspěšnější závodníci se mohou těšit na ceny v celkové hodnotě 40 000 korun, které se skládají převážně z vybavení na horská kola. Vyvrcholením cyklomaratonu Blanenský Golem, který je rovněž součástí seriálu Brněnský pohár horských kol, se pak stane tombola, z které si výherci mohou odnést i zcela nové jízdní kolo. Závod odstartuje a ceny vítězům předá místostarosta Blanska Jiří Crha, který nad akcí převzal patronát. Nikdo však neodejde s prázdnou, všichni si na památku odnesou stylové sošky Golemů vyrobených z keramiky.