Grand Prix Silesia – svátek orientačních běžců

Opavští orientační běžci připravili tradiční etapové závody Grand Prix Silesia, které se uskuteční ve dnech 14. – 17. července. Kromě obvyklých kategorií budou připraveny i tzv. fit kategorie pro veřejnost, do kterých se budou moci zájemci přihlásit i den předem,  ale jen do vyčerpání vypsaného účastnického  limitu. Nejmladší účastníci absolvují jednoduchou „smajlíkovou“ trať buď sami, nebo s doprovodem rodičů.

GPSilesia2016.foto

„V posledních letech účast oscilovala od 500 do 900 závodníků, což je podle nás optimální počet. Rekordem je 2 300 účastníků z roku 2004. To už byl ale extrém, nemáme v úmyslu toto číslo atakovat, ani se k němu blížit. I sportovní akce má svoje limity, pořád se jedná o sportovní zábavu a nikoliv o akce vyvolávající stres u pořadatelů i samotných závodníků,“ říká Miroslav Hadač z organizačního štábu.

Centrem závodu je opět louka u obce Velká Kraš. Tratě jednotlivých etap jsou postaveny v členitém terénu, kde je množství kamenů, kupek či prohlubní, a který je svým porostem velmi pestrý. V závodním prostoru se nachází velké množství menších i větších kamenných lomů.

Ve čtyřech dnech je na pořadu šest etap. Ve čtvrtek 14. července se běží sprint, v pátek 15. července pořadatelé připravili dvě etapy – krátkou trať a sprint, v sobotu 16. července opět dvě etapy, které tvoří krátké tratě. V neděli 17. července akce vyvrcholí zkrácenou tratí.

„Novinkou letošního ročníku bude speciální sprint, při němž má závodník v místě kontroly více možností výběru a musí narazit na tu správnou jen podle svého úsudku. Za případnou chybu bude penalizován jako při biatlonu. Navíc pořádáme speciální závod pro handicapované sportovce,“ upřesňuje Miroslav Hadač.

Grand Prix Silesia, jejímž partnerem je společnost EP Energy Trading, patří k nejpopulárnějším závodů v České republice a pro většinu oddílů orientačního běhu jsou stabilní součástí letního kalendáře. Absolvovala je i naše nejúspěšnější orientační běžkyně Dana Šafka Brožková, která se pyšní dvěma zlatými a jednu bronzovou medaili z mistrovství světa na klasické trati v letech  2006, 2008 a 2009. K pravidelným účastníkům patřila řada dorosteneckých i juniorských medailistů z mistrovství světa a Evropy.

Prezentace závodníků je ve středu 13. července od 16 do 21 hodin a ve čtvrtek od 10 do 14 hodin v centru závodů. Ubytování nabízí stanový kemp, parkování je možné v prostoru centra.