Hladinu Dyje ve Znojmě rozčeří už pojedenácté Festival dračích lodí

Zazávodit si na dračí lodi, ale také zabojovat si o titul světových šampionů amatérských posádek, nejoriginálnější dres nebo prvrnství ve sprinterském souboji gladiátorů budou moci opět účastníci letošního, jedenáctého ročníku Festivalu dračích lodí ve Znojmě. Ten se uskuteční od středy 26. až do soboty 29. září v areálu dračích a vodních sportů na Dyji pod Sedlešovickým mostem v blízkosti Louckého kláštera.

Původně malá lokální akce, která měla veřejnost nalákat a seznámit s dračími loďmi, se rozrostla do úctyhodných rozměrů. Hlavního, sobotního závodu se aktivně účastní kolem tisíce lidí a další tisícovky diváků j sledují ze břehu. Letos však pořadatelé neskrývají starosti. Jejich společným jmenovatelem je – voda.

„V Dyji je v současné době málo vody a jsme na úrovni sucha. Je pro nás velkým štěstím, že pod závodištěm se nachází Sedlešovický jez. Ten udržuje nyní hladinu takovou, že pro školní posádky, které jsou lehké, je hloubka dostačující. Pro dospělé závodníky už je to ale na hraně. Přesto věřím, že vše zvládneme,“ přeje si předseda znojemských kanoistů a zakladatel festivalu Petr Štěrba.

První dva dny jsou vyhrazeny žákům mateřských, základních a středních škol. Pro ty nejmladší je 26. září od 8,30 hodin připravena dobrodružná plavba s plněním úkolů přímo z paluby dračí lodi. Žáci základních a středních škol absolvují 27. září od 9,30 hodin závod na 200 m. Kromě domácích, znojemských posádek tentokrát nastoupí i soupeři z Brna a Kroměříže. Šampioni získají právo reprezentovat okres Znojmo na mistrovství ČR školních týmů v roce 2019.

V pátek 28. září je na programu Vodácký den pro veřejnost a doba od 14 do 18 hodin bude vyhrazena všem zájemcům o tento atraktivní sport. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet plavbu na dračí lodi zdarma každý, kdo sestaví posádku o devíti až jednadvaceti lidech a zaregistruje se nejpozději den předem. Zpestřením bude exhibiční závod rychlostních kajakářů za účasti dvojnásobného olympijského medailisty z Londýna i Rio de Janeira a mistra světa na čtyřkajaku Jana Štěrby.

Tradičně hlavním dnem festivalu bude sobota 29. září, kdy se do Znojma opět symbolicky sjede „celý svět“. Po slavnostním defilé v 9 hodin budou už o hodinu později nejen čeští „draci“, ale také jejich kolegové z Maďarska, Rakouska a Slovenska usilovat o vítězství v neoficiálním mistrovství světa amatérských posádek.

„Rakušané a Maďaři pojedou sami za sebe, Slováci nemohou, protože je jich víc a pohádali by se, kdo bude Slovensko. Stejně tak nemůže nikdo reprezentovat Českou republiku. Posádky smí reprezentovat současný stát nebo v minulosti existující. Vždycky se vyskytnou nějaké kuriózní země. Startovat tak bude třeba posádka z ostrova, kde se vylodili rebelové z lodi Bounty. Přijela už také Kleopatra s faraonem a reprezentovali Egypt nebo reprezentace Ruska měla posádku složenou postavami z pohádky Mrazík i s dědečkem Hříbečkem,“ vzpomíná Petr Štěrba.

Oblíbené gladiátorské sprinty jsou na programu od 18,15 hodin na osvětlené padesátimetrové trati, na které proti sobě pojedou vždy dvě lodě. Vyřazovacím k.o. systémem postoupí ti nejlepší až do finále.

Diváky čeká navíc celá řada kulturních vystoupení. Zazpívá například znojemský hudebník Luděk Minka, v podvečer vystoupí skupina historického šermu Albion a velký ohňostroj odstartuje koncert skupiny Team Revival. Po celý den je vstup do areálu zdarma.