Hladinu řeky Bečvy v Hranicích už podesáté rozčeří draci

Hranický Klub vodních sportů (KVS) spolu s Českým svazem dračích lodí (ČSDL) pořádají ve čtvrtek 22. a v sobotu 24. června 10. ročník festivalu dračích lodí Hranice Dragons 2015, jehož součástí je mistrovství středních a základních škol. „Oddíl dračích lodí v našem klubu vznikl v roce 2008 a od té doby pořádá na řece Bečvě festival, který rok od roku získává na popularitě,“ řekla předsedkyně KVS Šárka Dohnalová.

Dvanáctimetrové lodě o hmotnosti čtvrt tuny s velkou dračí hlavou na přídi si to rozdají na dvousetmetrové trati ve čtyřech drahách. V kategorii středních škol je přihlášeno přes 20 posádek – pojede pět posádek základních škol z Hranic a okolí, dorazí i posádka ze Znojma.

„Tato sportovní akce už má tradici, sportovní a společenskou úroveň a je kvalitně zorganizována Jednotlivé školní posádky se svědomitě připravují. Určení členové jsou nejen kormidelníci s licencí, kteří trpělivě vysvětlují techniku pádlování, ale jsou to i závodníci, kteří se zúčastnili mezinárodních závodů a v mnoha případech i předvádí styl pádlování. Žádná posádka nechce ponechat nic náhodě. Proto se trénuje podle možností dopoledne i odpoledne,“ říká Šárka Dohnalová.

Závod školních dvacetičlenných posádek s bubeníkem je na pořadu ve čtvrtek 22. června od 8,30 do 14 hodin, s vyhlášením vítězů pořadatelé počítají ve 14,30 hodin. V lodi musí být smíšené posádky – u základních škol nejméně čtyři dívky, u středních škol minimálně šest.

V sobotu 24. června jsou připraveny závody pro širokou veřejnost na dvou tratích – 200 a 1400 m. Připraveno je pět kategorií – pro firemní posádky, místní posádky, posádky, které se zúčastnily více než jednoho závodu seriálu mistrovství Českého svazu dračích lodí, posádky nejvyšší sportovní úrovně a uskuteční se i Pohár žen. Přihlásit je možné buď klasické obsazení 20 + 1, nebo poloviční 10 + 1.

Rozjížďky, semifinálové a finálové jízdy se konají v době od 9,30 do 18 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků potrvá hodinu – od 18,30 do 19,30 hodin. Budou uděleny ceny nejen pro školní posádky za mistrovský závod, ale i pohár pro posádky policejních škol Ministerstva vnitra, pohár starosty města Hranice a Pohár základních škol. O půl hodiny později začne tradiční Dragon party – diskotéka s bohatým občerstvením. V obědové pauze se představí rychlostní závodníci KVS Hranice a předvedou jízdu na kajaku a kanoi.

O zdárný průběh náročných dvoudenních závodů se postará desetičlenný organizační štáb a dalších 30 pořadatelů. Po celý den budou fungovat stánky s občerstvením.