Hněvošické běhy uspokojí trénované běžce i recesisty

V neděli 27. května se stanou Hněvošice opět nejbarevnější obcí v České republice. Právě tento den se zde konají dva běžecké závody – a zejména ten odpolední láká svou originalitou stovky účastníků všech věkových kategorií. Loni se na start Hněvošické barevné postavilo 450 aktérů, kteří spojili sportovní výkon s recesistickou akcí, při níž byli zasypáváni gejzíry práškových barev. Letos, při 5. ročníku očekávají pořadatelé ještě vyšší zájem.

„Všechno samozřejmě záleží na počasí. Loni nám přálo a věřím, že vyjde i tentokrát. Letos jsme navíc posílili propagaci – na silnici I/46 vedoucí do Polska jsme umístili billboard a pravidelně informujeme o novinkách na Facebooku. Zájemci mohou využít také naší online registrace. Vypadá to, že na startu Hněvošické barevné by se mohlo o víkendu objevit až šest stovek běžců,“ říká Stanislav Hartmann, předseda pořádajícího Sokola Hněvošice.

Běžecký program však odstartuje už dopoledne závodem na 10 km nazvaným Hněvošická desítka. Toho se účastní trénovaní vytrvalci, kteří změří síly na asfaltových cestách v okolí obce. Trasa běhu vede ze sportovního areálu Sokola Hněvošice přes Služovice do Oldřišova, odtud se okruh stáčí zpět a podél Hněvošického háje míří do cíle. V závěrečné fázi dá každému účastníkovi pořádně zabrat pět set metrů dlouhé stoupání do kopce zvaného Hrdlořez. Prvenství z minulého ročníku obhajují Polák Robert Antczak a Hana Legerská z Vítkovic.

Hromadný start Hněvošické desítky se uskuteční v 10 hodin. Muži mají vypsané tři kategorie (do 39, do 49, do 59 a nad 60 let), ženy dvě (do 35 a nad 35 let). Premiérově budou oceněni i nejrychlejší muž a žena z Hněvošic, stejně jako nejstarší účastník. Nikdo nepochybuje o tom, že jím bude opět „inventář závodu“, jednaosmdesátiletý Karel Stuchlík z Kravař. Závodníci, kteří se umístí na prvních třech místech, obdrží kytice, diplomy a různé suvenýry od sponzorů akce v podobě oblečení nebo potravin.

Odpolední Hněvošická barevná na trati dlouhé 5 km a se začátkem v 15 hodin však bude mít mnohem početnější obsazení. Iniciátorkou a hlavní organizátorkou tohoto závodu je Alžběta Flaschková, která se inspirovala seriálem běžeckých akcí The Color Run. Každý, kdo se do něj zapojí, musí mít na sobě bílé tričko, které lze zakoupit i přímo na místě. Jak účastníci probíhají kolem jednotlivých kontrolních stanovišť, jsou zasypáváni čtyřmi druhy barev – červenou, modrou, oranžovou a zelenou.

„Hněvošická barevná je určená všem, kteří chtějí zažít s přáteli a rodinou bláznivé odpoledne spojené s během nebo pěším pochodem. Kočárky a pejsci jsou také vítáni. Při této akci spotřebujeme téměř sto kilogramů barev, které jsou darem od sponzora. Vítězi jsou všichni, kteří dorazí do cíle, ale symbolickým šampionem se stane ten, kdo bude ze všech nejzmalovanější,“ připomíná Stanislav Hartmann.

Součástí hněvošických běhů je také doprovodný program učený převážně dětem. K dispozici bude například skákací hrad, v akci se představí vyznavači parkouru i freestyle fotbalista Vít Kanyza.