Hornická desítka láká nejen aktivní atlety, ale i širokou veřejnost

Atleti TJ Slezan Frýdek-Místek pořádají ve spolupráci s městem v sobotu 4. listopadu 32. ročník mezinárodního silničního závodu Hornická desítka. Pořadatelé očekávají start tří tisíc účastníků všech věkových kategorií.

Tradici jednoho z nejpopulárnějších běhů v České republice odstartovala v roce 1980 „patnáctka“ mezi doly Paskov a Staříč. V posledních letech účast v tomto závodu stoupá – například v roce 2011 se zúčastnilo 2 050 běžců a v loňském ročníku to už bylo rekordních 2 913 – z toho 1 043 dětí! Nejen tato skutečnost, ale zejména kvalitní tratě a organizace řadí Hornickou desítku mezi nejpopulárnější závody u nás.

„Nechceme z toho dělat megalomanskou akci. Naší ambicí je, aby to byl normální běžecký svátek – žádné run show, ale klasický běh, na jaký jsou lidé zvyklí. Ať si zkrátka přijdou zaběhat a pobavit se,“ říká Josef Nejezchleba, ředitel závodu.

Letošní ročník nabídne aktérům širokou škálu možností. Ti nejmenší poběží se svými rodiči 80 metrů (start v 10,30 hodin), děti už bez doprovodu absolvují tratě od 150 do 836 metrů (starty od 10,40 do 13,20 hodin). Pětadvacet minut před 14. hodinou na trať vyrazí zájemci o Běh pro zdraví na 1 000 metrů, přesně ve 14 hodin se na svůj závod vydají mílaři na 3 333 metrů a ve 14,30 hodin mají společný start muži a ženy na 10 kilometrů.

„Pro společný start obou hlavních kategorií jsme se rozhodli znovu po dvou letech. Pro letošek jsme naopak zrušili závod štafet dětí, který je loni moc nezaujal. Vše nasvědčuje tomu, že větší konkurence se tentokrát sejde v závodě žen. Kromě jiných jsou přihlášeny například mistryně republiky na 5 000 metrů Simona Vrzalová, mnohonásobná vítězka Petra Drajzajtlová-Kamínková nebo Adéla Stránská,“ upřesňuje Josef Nejezchleba.

Traťové rekordy drží slovenský olympionik Miroslav Vanko 29:10 min. z roku 2004 a mnohanásobná mistryně republiky na vytrvaleckých tratích Petra Drajzajtlová-Kamínková 33:08 min z roku 2001.

Prezentace přihlášených účastníků 32. ročníku Hornické desítky bude zahájena v 9,30 hodin v Národním domě v Palackého ulici, odkud se také startuje. Pro všechny účastníky je v cíli připraveno občerstvení.

V 15,15 hodin je na pořadu vyhlášení výsledků mládežnických kategorií a losování dětské tomboly, v 16 hodin vyhlášení soutěže škol a losování tomboly Běhu pro zdraví, v 16,30 hodin vyhlášení soutěže mílařů a obou závodů na 10 kilometrů – i v tomto případě se budou losovat tomboly o další hodnotné ceny. Pro nejmenší účastníky je v I. patře Národního domu připraveno zábavné odpoledne s řadou her a soutěží.