Hostýnské vrchy přivítají milovníky horských kol

V sobotu 20. srpna se uskuteční třináctý ročník závodu horských kol Force Rusavská 50ka. V posledních pěti ročnících se účast pohybuje kolem tisíce závodníků, rekordem je 1 250 bikerů. Účast v Rusavě si v minulosti nenechali ujít ani přední čeští bikeři Pavel Boudný, Ondřej Fojtík či Tereza Huříková a na kole se tu „svezl“ i závodník automobilové rallye Jaromír Tarabus.

Rusavská50-2015

Ke vzniku této populární akce podporované společností EP Energy Trading přispěla skutečnost, že v okolí existoval pouze jediný závod. „Ten však byl 115 kilometrů dlouhý a velmi náročný. Pro širokou veřejnost a rekreační vyznavače jízdy na horských kolech chyběla odpovídající trasa, kterou nabídly cyklistice zaslíbené Hostýnské vrchy,“ připomíná Miroslav Ševčák, člen organizačního výboru.

Centrem závodů je areál SK Rusava, Pořadatelé letos připravili dvě trasy v délce 50 a 35 kilometrů. Na nich se objeví závodníci v pěti mužských a dvou ženských věkových kategoriích, dále pojedou junioři a juniorky a delší trasu mohou absolvovat i tandemy.

„Bikeři na padesátku odstartují ve dvou vlnách v intervalu deseti minut o půl dvanácté. O půl hodiny později na svoji trať vyrazí účastníci přihlášení na kratší trať. Jede se za plného silničního provozu, proto všichni musí dodržovat pravidla. Časový limit jsme stanovili na pět hodin, časy budeme měřit čipovou technologií,“ upřesnil Miroslav Ševčák. Pro naše nejlepší bude určitě zajímavé srovnání výkonnosti s přihlášenými čtyřmi profesionály italského týmu Wilier-Force Squadra Cors.

Novinkou letošního ročníku je měření mezičasu, pro deset zájemců mají pořadatelé také připravená k zapůjčení špičková kola značky Specialized. „Rádi bychom pořádali i dětské závody, ale nemáme pro ně prostor, proto jsme pro děti alespoň připravili skákací hrad a na fotbalovém hřišti i cykloškolku. Dospělí uvidí rovněž přehlídku sportovního oblečení, uskuteční se tombola startovních čísel  a celý den ukončí zábava s diskotékou na místním koupališti,“ informuje Miroslav Ševčák.

Účastníci se musejí prezentovat buď v pátek 19. srpna od 16 do 20 hodin, nebo v sobotu 20. srpna od 7,30 do 10 hodin. V těchto časech přijímají pořadatelé i nové přihlášky. Účastníci 13. ročníku Force Rusavské 50ky získají při splnění daných podmínek tričko s logem závodu a lístek na večerní program. Na trati jsou připraveny dvě občerstvovací stanice a jídlo v cíli.