„Jablůnecká stezka odvahy je cesta s dobrým koncem,“ říkají Frankenstein, Hulk i Bílá paní

JablůnkaDěti z Jablůnky a okolí mají pro strach uděláno. Jak jinak si vysvětlit, že zde v pátek 3. října proběhne již desátý ročník Jablůnecké stezky odvahy.  Ve čtyři hodiny odpoledne se všichni odvážlivci sejdou u místních tenisových kurtů, aby u ohně nabrali kuráž a po setmění vyrazili vstříc dobrodružství, které je na tajuplné stezce, dlouhé 3 km, bezesporu čeká. O tom, že se jedná o velmi populární akci, svědčí počet účastníků, který v loňském roce přesáhl čtyři stovky.

Dobrodružné akce, jež se v letošním roce stala součástí projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI, se účastní již pětileté ratolesti. Po trase se projdou ale také dospělí, a to nejen jako doprovod.

Co děti na strašidelné stezce čeká? „Letos se můžou těšit na nová strašidla, jestli je lze tedy ještě takto nazývat, protože jde už spíše o hororové postavy. Básničku tak třeba přednesou Frankensteinovi, pozdraví je Freddie Kruger, Bílá paní nebo zelený obr Hulk. Jako jediná orientace poslouží svíčky a malá světla u stanovišť, jichž bude celkem patnáct. Na konci musí všichni rozluštit hlavní tajenku, ke které získají indicie během cesty. Ti nejlepší pak dostanou sladkou odměnu. Bojovou atmosféru umocní i strašidelné zvuky, které se podél celé stezky rozléhají,“ popisuje hlavní organizátorka Helena Žemlíková.

Než se ale nadšenci vydají na noční dobrodružství, mohou si opéct buřty u ohně, zahrát tombolu nebo si zatančit na maškarním plese. A masek zde bude skutečně hodně, vždyť vstupenkou na stezku odvahy je právě pohádkový kostým. Po zdolání stezky si pak jak děti, tak strašidla společně posedí u ohně – a to až do pozdních večerních hodin – a opečou buřty. „Na konci večera od dětí slýcháme, že by chtěly zase za rok o něco strašidelnější program. Musím říct, že ten letošní se nám skutečně povedl,“ říká Helena Žemlíková.