Jednapadesátého ročníku Jizerské padesátky se zúčastní lyžaři z osmadvaceti zemí

Jednapadesátý ročník klasického závodu ČEZ Jizerská padesátka zařazeného do seriálu dálkových běhů Ski Classics se uskuteční 18. února. Hlavní závod na 50 km klasickou technikou má kapacitu 4 800 běžců a registrace jeho účastníků vypršela 31. ledna. Součástí kultovní lyžařské akce jsou však i další závody určené pro amatérské běžce, firmy i děti. Program v Bedřichově tak poběží od 16. do 18. února.

„Dohromady na všechny závody je přihlášeno aktuálně 6 400 běžců. Padesátka je však ještě pořád spíše chlapskou záležitostí, ačkoliv roste počet žen, které tvoří asi pětinu z přihlášených. Největší zájem o start je mezi tuzemskými běžci. Ze zahraničí přijedou lyžaři z 27 států – nejvíce bude Němců, Švédů, Norů a Finů,“ uvádí David Douša, zástupce pořádající agentury Raul!

Jizerská padesátka se letos uskuteční během zimní olympiády v Pchjongčchangu, proto pořadatelé posunuli start o půl hodiny. Elitní vlna žen vyrazí na trať v 9,15 a muži v 9,30 hodin.

„Posunutí startu bylo jednoduché rozhodnutí. Tohle byla jediná šance, jak dostat přenos do televize. Celý přenos závodu bude na programu ČT2 a jeho konec zároveň poběží také na kanálu ČT Sport po skončení hokejového utkání se Švýcarskem,“ vysvětluje David Douša.

Výhru mezi ženami bude obhajovat Kateřina Smutná. Loni zvítězila v dresu norského týmu, letos nosí barvy uskupení Lukáše Bauera. „Nemůžeme mít nižší cíl než to zopakovat. Obecně bych si přál, aby forma našich běžců vygradovala, protože padesátka je pro nás šance se ukázat divákům i partnerům,“ říká Lukáš Bauer.

Pro závodníky je nově připravena mobilní aplikace. Běžkařům přinese informace o dopravě a nasměruje je na vybrané parkoviště nebo nabídne autobusový spoj. Ukáže počasí, jak namazat lyže, program, výsledky i fotky a také hru o ceny.

Součástí dětských závodů je i Pohár primátora pro liberecké školy. Škola z Liberce s nejvíce zúčastněnými žáky vyhraje poukaz na sportovní vybavení.

Jizerská firemní RAUL je výzvou pro všechny, v nichž dřímá týmový duch a touha po sportovních zážitcích. Závodu se účastní osobnosti běžeckého lyžování, ale i společenského života a také ti, pro které je Jizerská firemní RAUL vůbec prvním závodem v kariéře. Je to také skvělá příležitost stmelit svůj pracovní kolektiv a poznat zástupce dalších firemních týmů.

Doprovodné závody Jizerské padesátky mají v Bedřichově následující program:

Pátek 16. února

Mini Jizerská Pojišťovny VZP (klasicky podle věkových kategorií) – start v 10 h

Volkswagen Bedřichovská 30 (30 km volně) – start ve 13 h

Nyč sport sprint (1,5 km soupaž) – start v 17,30 h

Sobota 17. února

Hervis Jizerská 25 (25 km klasicky) – start v 9 h

ČT Jizerská 10 (10 km klasicky) – start v 9,15 h

Jizerská firemní RAUL (štafeta 4 × 3 km) – start v 15 h

Neděle 18. února

ČEZ Jizerská 50 (50 km klasicky) – start v 9,30 h (ELITE ženy v 9,15 h)