Jevíčko MTB Open provede cyklisty malebnou krajinou Malé Hané

Na nejdelší trase závodníky čeká strmé stoupání i krkolomný sjezd. Foto: Roman Christ

Město Jevíčko přitáhne v sobotu 18. června milovníky jízdy na kole, potřinácté se zde budou konat závody Jevíčko MTB Open. Cyklisté se mohou opět těšit na tratě různých obtížností, kdy si na své přijdou zdatní technici, pohodáři i rodiny. Před rokem se akce uskutečnila jako jedna z prvních po covidové pauze a setkala se s rekordním počtem zájemců.

„Letos očekáváme ve srovnání s loňským rokem nižší čísla, tehdy nám sem přijeli i reprezentanti, všichni v euforii, že konečně opět mohou závodit. Momentálně to vypadá, že tentokrát pojede v dospělých kategoriích takových 150 závodníků. Hlavně doufáme, že se nám vydaří počasí. Když jsme naposledy 9. dubna organizovali tradiční časovku jednotlivců v rámci Českého poháru mládeže a žen, vystřídaly se nám v průbehu dne snad čtyři druhy počasí, byl to v tomto směru asi nejhorší den tohoto roku,“ řekl Antonín Dostál z pořádajícího oddílu TJ Cykloklub Jevíčko.

Cyklisté do závodu odstartují v několika vlnách z ulice Vrchlického v Jevíčku v sobotu ve 14 hodin. Na výběr přitom jsou tratě na 24, 37 a 64 kilometrů. Čas mezi dojezdem dospělých cyklistů zpět do cíle vyplní dětské závody, kdy si junioři od tří let budou moci vyzkoušet drobné terénní překážky jako muldy, vlnky či – v případě těch starších – malý přeskok.

Dospělí se mezitím budou činit v okolí Jevíčka. Nejkratší trať na 24 kilometrů je vhodná pro rodiny s dětmi, časový limit na její absolvování je tři hodiny, tudíž by si s ní měl poradit každý. Navíc kromě sportovního vyžití nabízí i ponaučení, ve spolupráci s Pardubickým krajem ji organizátoři vytyčili tak, že vede přes řadu historicky pozoruhodných míst – například bývalou sýpku z roku 1564, napoleonský pomník, pomník partyzánů u Předního Arnoštova, zajatecký tábor Kelínky či rozestavěnou dálnici Vratislav – Brno – Vídeň z roku 1939.

„Největší zájem očekáváme tradičně o střední trať. V případě té nejdelší je pak nutné počítat s náročným terénem, prudkým stoupáním a krkolomným sjezdem, proto na ní máme vypsaný závod pouze pro muže. Novinkou letošního ročníku je, rovněž na nejdelší trati, závod pro elektrokola, do nějž se mohou zapojit starší osmnácti let. Trojici nejlepších v každé kategorii podarujeme poháry a věcnými cenami, samozřejmostí pak jsou drobné odměny pro děti, přecejen si tak vychováváme novou generaci,“ uvedl Antonín Dostál.