Jizerské hory se budou hemžit orientačními běžci, na tratě Petit Prix jich vyrazí stovky

Příkré stráně, hluboké lesy, prosluněné louky a především průzračný vzduch – to vše čeká milovníky orientačního běhu, kteří o prvním červnovém víkendu zamíří do Jizerských hor, aby změřili sílu s konkurencí v rámci šestnáctého ročníku Petit Prix.

Závodit se bude po oba dva dny a na své si přijdou jak ostřílení závodníci, kteří už se střetli s ledajakým hustníkem, tak také každý, koho orientační běh zajímá, ačkoliv si jej třeba dosud nestihl vyzkoušet. Stačí dorazit v sobotu 2. června do centra závodů v Hraběticích u chaty Slovanka nebo v neděli 3. června na koupaliště v Nové Vsi nad Nisou.

„Orientační běh si s námi může přijít vyzkoušet kdokoliv, rozhodně není důvod mít strach, i když zájemce ještě nikdy podobný závod neběžel. Máme připraveny jak fáborkové trasy, tak jednoduché s mapou. Pro odvážlivce, kteří se už umí v terénu lépe orientovat, je k dispozici i složitější trasa vedoucí divokou přírodou,“ popisuje ředitel závodu Jan Picek z pořádajícího oddílu Tatran Jablonec nad Nisou.

V sobotu je na programu od 9,30 hodin start jednotlivců odstupňovaných podle jednotlivých kategorií na krátké trati, odpoledne se od 14,30 hodin rozběhnou štafety. Druhý den závodního víkendu vyrazí milovníci orientačního běhu v 10 hodin na klasickou trať.

„Od roku 2003, kdy jsme s pořádáním závodů začali, se nám už počet účastníků zdvojnásobil, letos máme napevno přihlášených 650 závodníků a řada dalších se obvykle připojí na místě. Asi třetinu z celkového počtu přitom tvoří děti a dorost. Letos se navíc zúčastní bývalí reprezentanti Tomáš Dlabaja a Lucie Krafková, takže bude postaráno o zajímavé srovnání,“ uvádí Jan Picek.

Na ty nejlepší pak v cíli čekají skutečně hodnotné ceny. „Pro první tři máme samozřejmě připravené medaile a pamětní diplomy, k tomu však i řadu cen v hodnotě desítek tisíc korun, které věnovali partneři závodu,“ popisuje Jan Picek.