Jubilejní, čtyřicátý Orlický maraton čeká náhradní trasa po hřebenech

První únorový víkend proběhne v Orlických horách v závodním tempu. Po čtyřicáté si dají vyznavači běžeckého lyžování sraz v Deštném v Orlických horách, aby se zapojili v sobotu 3. února do 22. ročníku Orlického půlmaratonu a v neděli 4. února do jubilejního, 40. ročníku Orlického maratonu. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„Budeme muset jet na náhradním desetikilometrovém okruhu, který povede z oblasti Šerlišského sedla, ale vyslali jsme do hor brigádu na výzkum a její členové říkali, že to půjde. Na hřebenech zůstává sněhu docela dost, takže i když na čtvrtek je hlášený možný výskyt deště, nemělo by to závody ohrozit. Přihlášky stále proudí, těší nás, že se opět zapojí řada pamětníků, kteří absolvovali téměř všechny ročníky. Nějakých 450 lidí by se nám tu protočit mělo,“ prozradil Miloš Zeman z pořádajícího sportovního oddílu Wikov Ski Skuhrov nad Bělou.

V sobotu nejprve v rámci poháru Královéhradeckého kraje vyběhnou děti a mládež od 9,30 hodin klasicky na tratě od 0,5 kilometru po 3 kilometry. Ve 12 hodin odstartují dospělí volně do Orlického půlmaratonu na 20 kilometrů a nakonec v 15 hodin vyrazí do bojů firemní štafety klasickým stylem na 3x 3 kilometry. Neděle pak bude náležet Orlickému maratonu klasickým stylem. V 10 hodin bude hromadný start hlavního závodu na 39 kilometrů, v 10,20 hodin odstartuje rámcový závod na 20 kilometrů a konečně v 10,25 hodin vyběhnou muži a ženy na distanci s délkou 10 kilometrů.

„S nejkratší variantou si poradí i začínající závodníci na běžkách nebo rodiny s dětmi, nejsou tam žádné nebezpečné sjezdy nebo vyčerpávající stoupání. Máme to koncipované tak, aby si u nás na své přišel skutečně každý, kdo nechce jen sedět doma. Pro nejlepší ve svých kategoriích budeme mít připraveny medaile a také věcné ceny v podobě sportovního vybavení,“ uvedl Miloš Zeman.