Karlíkův běh se uskuteční na Dachsteinu i na Jahodové louce

Karlův běh v okolí Božího Daru, pojmenovaný po Otci vlasti, je druhým nejstarším lyžařským závodem v České republice pro dospělé. Měsíc po jeho konání se na Jahodové louce na Božím Daru uskuteční také 34. ročník Karlíkova běhu, který je pro změnu určený vyznavačům běžek z řad mládeže. V průběhu víkendu 11. a 12. března se ve dvoudenní soutěži představí zhruba sto padesát lyžařů v kategoriích přípravek, žáků a dorostu.

Běh

Unikátní na této akci je, že jejím zakladatelem a pořadatelem je jediný člověk – bývalý trenér, provozovatel sjezdového areálu a lyžařský nadšenec Jan Novák.

„Když už se odběhlo asi deset ročníků Karlova běhu, napadlo mě, že by bylo hezké uspořádat podobný závod také pro děti. A tak vznikl Karlíkův běh. Po celou dobu ho organizuji společně se svou manželkou Svatavou a tratě připravuji vlastní rolbou. Lyžařský klub Slovan Karlovy Vary nám poskytuje zázemí. My jsme prostě lyžařští blázni a baví nás dělat něco pro druhé,“ říká Jan Novák.

Sněhové podmínky jsou zatím velice dobré a na Jahodové louce na Božím Daru je připraven okruh o délce tři kilometry. Další trať bude k dispozici za silnicí na tzv. Dachsteinu, kde se drží sníh až do pokročilého jara. V sobotu 11. března od 13 hodin čekají účastníky podle věkových kategorií vzdálenosti od 500 metrů do šesti kilometrů. Poběží se klasickou technikou s hromadným startem. V neděli 12. března od 10 hodin kromě nejmladších účastníků (ročníky 2007–2009), kteří se na tratě 1 a 1,5 km opět vydají klasicky, čekají ostatní souboje volnou technikou.

„V sobotu asi dáme přednost Dachsteinu, v neděli využijeme Jahodovou louku. Druhý den navíc probíhají starty distančním způsobem podobně jako u sdruženářů – podle Gundersenovy metody. Účastníci postupně vyrážejí do stopy podle toho, jak končili závod v sobotu. Vítězem se stane ten, kdo doběhne do cíle první.  Aby však byl průběh co nejdramatičtější, tak jim vždy jejich náskok na nejbližšího soupeře zkrátíme na polovinu,“ vysvětluje Jan Novák.

Velkým zpestřením pro všechny aktéry bude nepochybně také vložený sobotní závod v podobě obratnostního skikrosu. Jeho předpokládaný začátek je v 15,30 hodin. Start je kuriózní, protože děti musejí udělat na žíněnce kotoul a poté se spustí na 600 metrů dlouhou technickou trať plnou boulí, odšlapů a zatáček.

„Karlíkův běh je současně posledním, desátou akcí série mládežnických závodů. Tři nejlepší v každé kategorii obdrží poháry a další účastníci se mohou těšit na sladkosti. A pak je tu ještě speciální cena pro ty, kteří v celé skisérii nasbírají 116 bodů. Ti dostanou figurku Emílka, což je figurka Emila Zátopka, které jsem přidělal lyže a hůlky. Zatím ji vlastní deset účastníků a dalších dvanáct ještě musím připravit,“ upřesňuje originální ocenění Jan Novák.