Karlův běh na Božím Daru přece jenom bude!

Z 20. února odložený Karlův běh České spořitelny se uskuteční! V náhradním termínu 12. a 13. března ho  společně uspořádají LK Slovan Karlovy Vary a Petr Čech Sport, spolupořadatelem jsou také města  Boží Dar a Abertamy.

Karlův běh

„Nedostatek sněhu je zažehnán, v závěru týdne ho napadlo místy deset až dvacet centimetrů,“ s uspokojením konstatovala předsedkyně organizačního výboru Kateřina Ondrová a upřesnila: „Dojde však k několika drobným změnám. Bude nutné posunout místo startu, na pláni to nepůjde. Proti minulým ročníkům trochu pozměníme tratě, ale okruh s délkou dvacet kilometrů upravit zvládneme.“

V sobotu 12. března má jubilejní 45. ročník na pořadu Memoriál Jana Pravečka a v neděli 13. března Memoriál Jiřího Čáslavského. Oba závody jsou součástí Ligy dálkových běhů a pošesté patří do seriálu pro širokou veřejnost – Stopy pro život.

Karlův běh, je druhým nejstarším závodem jednotlivců v Čechách. „S nápadem uspořádat v okolí Božího Daru dálkový lyžařský běh, který měl být obdobou populárního švédského Vasova běh,  přišli na konci 60. let místní fandové běžeckého lyžování – Jan Praveček starší a Jiří Čáslavský. První ročník v roce 1970 na tratích 25 a 15 kilometrů absolvovalo 35 odvážlivců,“ informovala Kateřina Ondrová.

Na  Božím Daru při Karlově běhu v minulosti triumfoval např. náš nejlepší běžec Lukáš Bauer, který v roce 1996 vyhrál 25. ročník jako junior a v roce 2001 30. ročník jako dospělý. Závodili tady i další renomovaní borci – olympionik Jiří Beran z Dukly Liberec, bývalý trenér národního týmu Miroslav Petrásek, další odchovanci LK Karlovy Vary Iveta Křížová, Ivana Rádlová, Eva Kulová, Martin Petrásek, Aleš Vaněk, Tomáš Čáslavský, Petra Nováková (bronzová z letošního MS do 23 let na klasickou desítku) a Petr Novák (12. v elitní kategorii letošního Vasova běhu).

První ročníky absolvovalo kolem 150 startujících, absolutního účastnický rekord přinesl rok 1987, kdy se v bílé stopě objevilo 1 464 závodníků.  Po roce 1989 se účast ustálila kolem 700 lyžařů – v loňském roce to bylo 656 startujících (sobota 351, neděle 305).

V sobotu 12. března se na tratích objeví závodníci třinácti mužských a třinácti ženských věkových kategorií od dětí ročníku narození 2008 a starší až po dospělé  ročníku narození 1956 a starší. V bílé stopě se bude závodit volným stylem. Hromadné starty bude ve dvou vlnách – v 10 a v 11 hodin. Prezentace na všechny vypsané tratě je na Obecním úřadě Boží Dar v pátek 11. března od 16 do 10 hodin a v sobotu 12. března od 7,30 do 9 hodin.

V neděli 13. března budou připravené tratě pro klasiku, ta delší na pět kategorií mužů a pět kategorií žen, ta kratší pro pět kategorií mužů, pět kategorií žen, juniory a juniorky. Hromadné starty se uskuteční ve dvou vlnách – v 10,30 a v 11 hodin. Přihlášení závodníci se musí prezentovat na obecním úřadě Boží Dar v pátek 11. března od 16 do 20 hodin, v sobotu 12. února od  8 do 16 hodin a v neděli 13. března od 7,30 do 9,30 hodin.

V ceně startovného jsou zahrnuty startovní číslo, občerstvení na trati a v cíli závodu, originální upomínkový předmět s logem série Stopa pro život a reklamní předměty. Účastníci závodu budou moci využít nadstandardního zázemí v podobě vyhřívané převlékárny, úschovny oblečení a lyží, bezplatného základního mazacího servisu, bohatě zásobené občerstvovací stanice a vyhřívaného velkokapacitního stanu s jídelnou a kavárnou. Výsledky budou měřeny čipovou technologií firmy SportSoft.

„V letošním roce zopakujeme závod speciálních horských kol tzv. fatbiků, který se v minulém roce osvědčil. Novinkou bude tzv. Open jízda pro úplné začátečníky, kteří dostanou možnost si veškeré vybavení vypůjčit přímo na místě a po odstartování všech kategorií si jít zkusit běh na lyžích pod dohledem trenéra,“ doplnila Kateřina Ondrová.