Karlův běh na Božím Daru přivítá i známé lyžaře

Druhý únorový víkend zaplní běžkařské stopy na Božím Daru milovníci klasického lyžování. V sobotu a v neděli 10.–11. února se zde uskuteční 47. ročník Karlova běhu České spořitelny, druhého nejstaršího lyžařského závodu jednotlivců v České republice.

Při loňském ročníku se během víkendu na tratích vystřídalo 870 závodníků včetně 210 dětí. „V tuto chvíli máme přihlášeno kolem 400 závodníků a věřím, že konečný počet bude opět minimálně dvojnásobný. Jenom z našeho klubu se závodů zúčastní stovka dětí,“ uvádí Vasil Husák, jeden z organizátorů z Lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary.

Na Božím Daru panují velmi slušné sněhové podmínky. „V pondělí jsme kontrolovali tratě a všude je dostatek sněhu. Zbývá jen navézt sníh na silnici k náměstí, kde závody startují a také končí. V pátek již budou tratě připraveny, aby si je mohli zájemci vyzkoušet,“ doplňuje Vasil Husák.

Sobotní program zahájí v 10 hodin dětské závody na tratích 500 m, 1,5 km, 6 km a 12 km. V 11,15 hodin odstartuje závod volným stylem Memoriál Jana Pravečka na 22 km. V neděli se uskuteční závody klasickou technikou na 22 a 45 km. Startovní výstřely padnou v 10,30 hodin pro delší závod, kterým je Memoriál Jiřího Čáslavského, a v 11,15 hodin pro kratší trať.

„Karlova běhu se pravidelně účastní známí lyžaři. Letos se na start sobotního závodu volnou technikou postaví například německý závodník Valentin Meting a do nedělní klasiky by měl nastoupit také náš přední ´laufař´ Petr Novák,“ říká Vasil Husák.

Pro lyžaře je připraveno nadstandardní zázemí v podobě vyhřívané převlékací místnosti zvlášť pro muže a ženy, úschovny oblečení a lyží nebo bezplatného základního mazacího servisu. Na tratích budou také bohatě zásobené občerstvovací stanice a v cíli velkokapacitní stany s občerstvením.

Prezentace závodníků proběhne na Obecním úřadě Boží Dar v pátek 9. února od 16 do 20 hodin, v sobotu 10. února od 7,30 do 9 hodin a poté i od 12 do 16 hodin, v neděli 11. února od 7,30 do 9,30 hodin.

Karlův běh je součástí čtyřdílného seriálu závodů Stopa pro život, kam patří ještě Jilemnická 50, Šumavský skimaraton a Krkonošská 70. Na jeho organizaci se podílí Lyžařský klub Slovan Karlovy Vary a Petr Čech sport za podpory měst Boží Dar a Abertamy.