Karlův běh se obrnil proti rozmarům počasí a očekává stovky lyžařů

Boží Dar přivítá 51. ročník Karlova běhu. Foto: Karlův běh/Stopa pro život – Miloš Lubas

O víkendu 19. a 20. února bude na Božím Daru pořádně rušno. Stovky milovníků lyžování se tam totiž sjedou na 51. ročník Karlova běhu, po Jizerské padesátce druhého nejstaršího běžkařského závodu u nás.

Ten za své jméno nevděčí nikomu menšímu než Otci vlasti. Zakladatelé si v komunistických dobách dokázali prosadit nepolitický název, oficiálně se přitom odvolávali na blízkost Karlových Varů. Dva z nich dnes připomínají jednotlivé etapy závodu – v sobotu se jede Memoriál Jana Pravečka, v neděli zase Memoriál Jiřího Čáslavského. Akce je po boku Jilemnické padesátky, Šumavského maratonu a Krkonošské sedmdesátky součástí seriálu Stopa pro život.

„Přihlášek se nám na začátku závodního týdne sešlo dobrých tři sta. Jsme přitom zvyklí, že se řada sportovců rozhoduje na poslední chvíli podle aktuálních povětrnostních podmínek a podobně. Proto se odvážím odhadovat, že se řada běžkařů dohlásí až na místě a že by se účast mohla vyšplhat k šesti stovkám. O něco víc zájemců je zatím o sobotu, což je dáno i tím, že tam máme naplánované doplňkové dětské závody,“ uvedla Kateřina Ondrová z pořádajícího Lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary.

Právě děti program na Božím Daru zahájí v sobotu od 9 hodin měřením sil klasickou technikou na 0,5 a 1,5 kilometru a od 9,30 hodin volným způsobem na 6 kilometrů. V jejich šlépějích se v 10 hodin vydají dospělí na distanci 22 kilometrů volně a v 10,15 hodin na 12 kilometrů volně. Zájemci z řad veřejnosti mimoto budou mít příležitost projet si tratě individuálně od 12 do 15,30 hodin a zkusit se tak vžít do kůže závodníků.

Neděle se ponese ve znamení klasiky. Vyznavače běhu na lyžích čekají tratě o délce 45, 22 a 12 kilometrů, na něž se budou vydávat postupně od 10,30 hodin, kdy odstartuje nejdelší varianta.

„Trochu starosti nám dělá předpověď. Teď jsou u nás podmínky fantastické, sněhu všude spousta. Ale na středu a čtvrtek je hlášený déšť a teploty by se mohly vyšplhat až k sedmi stupňům. V záloze naštěstí máme i náhradní řešení, kdy by běžkaři pětačtyřicítku absolvovali v rámci dvou okruhů. Stále však doufáme, že nebude tak zle,“ zadoufala Kateřina Ondrová.