Každý, kdo v Újezdu nad Lesy doběhne, si domů odnese sympatickou sovičku

Atletický oddíl Školní sportovní klub Újezd nad Lesy pořádá ve spolupráci s Městskou částí Praha 21 Běh o pohár starosty aneb Běh za újezdskou sovou, jehož 12. ročník se koná v sobotu 13. května.

„Jsme menší oddíl, který se zaměřuje na výchovu dětí a jejich provázením atletickým životem až do dospělosti. Máme zálibu v bězích mimo dráhu, proto jsme se rozhodli takový závod uspořádat. Nejdříve to bylo víceméně jen pro naše děti a jejich kamarády, postupně se z toho stal závod, na který k nám jezdí vyznavači běhu nejen z nejbližšího okolí, ale z celé republiky. Symbolem našeho běhu se stala sova, kterou máme ve znaku oddílu,“ vysvětluje ředitelka závodu Zuzana Olšanová.

Loňský ročník, který v hlavní kategorii vyhrál Jiří Miler z AC Mladá Boleslav, měl na startu 451 závodníků, účastnický rekord je o padesát větší a váže se k roku 2015.

Dvanáctý ročník nabízí třiadvacet věkových kategorií – od tříletých až pětiletých „broučků a berušek“, kteří svůj první závod absolvují na tratích 50 a 100 metrů, až po muže a ženy, na které čekají distance 5 500 a 3 300 metrů. Závodí se převážně na lesních cestách, výsledky se započítávají do Poháru pražských běžeckých nadějí. Nesoutěžní kategorií je tzv. Běh pro radost, který na osmisetmetrové trati mohou odběhnout zájemci od 18 do 100 let – ten startuje se přesně v 11 hodin.

Běžecký pořad 12. ročníku však začíná v 9 hodin kategoriemi nejmenších (50 – 800 m), deset minut po jedenácté je vystřídají žákovské kategorie (800 – 1 600 m). V 12 hodin přijdou na řadu dorostenci, dorostenky a tři kategorie žen (3 300 metrů), o půl hodiny později pak čtyři kategorie mužů (5500 metrů).

Na závodech jsme v minulosti měli zajímavé hosty – byli tu olympionici Roman Šebrle, Aleš Valenta či Eliška Klučinová, která mimochodem začínala svou atletickou dráhu v našem oddíle až do doby, kdy odešla studovat do Kladna. Pro děti je vždycky milé, když od těchto svých vzorů dostanou cenu, velký význam pro ně má i jejich podpis,“ připomíná Zuzana Olšanová.

Přihlášky ke startu se přijímají i v den závodu od 8 hodin. Každý, kdo závod dokončí, dostane od pořadatelů sovičku a přívěšek na klíče s logem závodu, párek a koláček. Na vítěze čekají poháry, diplomy, medaile a zajímavé ceny od sponzorů závodu.

„Každoročně se spolu s trenéry našeho oddílu snažíme, aby po organizační stránce vše dopadlo co nejlépe, při samotném závodu nám pomáhají rodiče našich dětí, babičky, dědečkové a další přátelé újezdské atletiky,“ dodává Zuzana Olšanová.