Kladenský maratón ve znamení třináctek

KladnoDruhý největší maraton po Prague International Marathonu. Takového významu v průběhu let dosáhl oblíbený Kladenský maratón, jehož letošní ročník bude ve znamení třináctek. Třináctý ročník závodu se totiž uskuteční v sobotu 13. září. A aby těch číselných znamení nebylo málo, třináctý den v měsíci (červnu) je zároveň dnem narození ředitele závodu Františka Tůmy. To nemůže dopadnout jinak, než úspěchem. Počty přihlášených jsou toho důkazem.

„Do uplynulých ročníků Kladenského maratónu se běžně hlásilo kolem 210 účastníků, v letošním roce máme týden před akcí zaregistrováno již 253 běžců. Z takového rekordu máme obrovskou radost, přesto věřím, že se ještě pár odvážlivců do závodu zapojí,“ věří František Tůma, ředitel závodu, stejně jako tým čtyřiceti pořadatelů, kteří akci připravují téměř po celý rok. „Je to vlastně nekonečný proces, pár týdnů po skončení jednoho ročníku už připravujeme další. V současnosti už jen ladíme poslední detaily, jako je příprava dopravního značení a kontrolujeme, zda je všechno zařízeno. Všichni si přejeme, aby vše proběhlo bez jakýchkoliv zádrhelů. Z našeho pohledu jsme připraveni,“ doplnil František Tůma.

Na trať dlouhou 42 195 metrů vytrvalci vyrazí z atletické dráhy Městského stadionu Kladno (Sletiště) v 10 hodin. Následujících osm okruhů povede po asfaltových a zpevněných cestách lesoparku Lapák, cíl je opět na dráze atletického stadionu. Podél trati i v cíli se účastníci mohou těšit i na občerstvení. O stále rostoucí popularitě Kladenského maratónu svědčí i převzetí záštity nad jeho konáním od ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka, který se ujme důležité role startéra, primátora města Kladna Dana Jiránka a předsedy České unie sportu Miroslava Jansty.

Ve startovní listině se objevuje i jméno, které znalce maratonu nepřekvapí – Mulugeta Serbessa. Běhající lékař přezdívaný „Mireček“ je rodákem z Etiopie, který dlouhodobě žije v České republice. Byť už je mu přes 40 let, i jako veterán si na mladší běžce stále věří a předpokládá se, že tento pětinásobný vítěz a držitel traťového rekordu z roku 2007 díky své výkonnosti svůj triumf znovu zopakuje.

Přestože je Kladenský maratón určen běžcům starším 18 let, zkrátka nepřijdou ani děti. Pro předškoláky do 15 let, rozdělených do deseti kategorií, budou opět připraveny dětské běhy od 100 do 1 000 metrů. Přesto tato akce není pouze o běhání. „Areál stadionu nabízí bohaté sportovní vyžití, jako je in-line okruh, fotbalové hřiště, posilovna nebo lanový park. A plavecký stadion je vzdálený jen kousek. Kdo se tedy přímo nezúčastní maratonu, může zde i tak prožít pěkný sobotní den plný zajímavých aktivit,“ dodává osobní pozvánku na akce ředitel maratonu František Tůma.