Kolem Benediktu budou na Silvestra běhat děti, dospělí i psi

Benedikt je uměle vytvořené jezero, které se nachází v bezprostřední blízkosti Mostu. Místo, kde byl dříve hlubinný důl, v němž se v 19. století těžilo hnědé uhlí, však pravidelně každý rok na Silvestra ožívá sportovním ruchem. Jinak tomu nebude ani letos, neboť se zde uskuteční už 32. ročník Silvestrovského běhu na Benediktu. Jeho motto hovoří za všechno: „Pojďte se proběhnout, ať vám večer více chutná!“

benedikt

Kouzlo závodu spočívá v tom, že je určen nejen všem věkovým kategoriím od batolat až po ctihodné kmety, ale také psům. Koná se navíc za každého počasí, ať prší, mrzne nebo padá sníh.

„Posledního ročníku se zúčastnilo kolem 250 aktérů, ale letos to vypadá, že jich bude víc. Místo ruční prezentace budeme mít už internetovou, takže odbavení bude rychlejší. Na jednu stranu je to výborné, že zájem veřejnosti o tuto akci stoupá, ale současně z toho máme trochu obavy, abychom všechno organizačně zvládli,“ říká Milan Rybák, hospodář pořádajícího AK Most a současně předseda Krajského atletického svazu Ústeckého kraje. Prezentace bude připravena u bočního vchodu do jídelny 18. Základní školy Most v Okružní ulici.

Jako první se vydají v 9 hodin na trať dlouhou 60 metrů na sousední antukové dráze bývalé 17. Základní školy Most ulici batolata se svými rodiči a po nich na stejném místě přijdou na řadu předžáci ((ročníky narození 2012 a 2011). Zbývající žákovské a dorostenecké kategorie (vždy dva ročníky) už čekají trasy na Benediktu dlouhé 250, 543, 1233 a 1580 metrů. Po každé kategorii hned následuje vyhlášení výsledků.

„Všechny děti dostanou nějakou sladkou odměnu – lízátko, perník nebo sušenky. Pro ty nejúspěšnější máme připraveny medaile a bonboniéry. Na místě bude pro účastníky připraveno také občerstvení. S výjimkou batolat a předškoláků je převážná většina mládežníků už členem našeho nebo okolních atletických oddílů,“ uvádí Milan Rybák.

V 10 hodin už jsou na programu kategorie juniorů a dospělých – muži do 35, 45, 55, 65 a nad 65 let, ženy do 45 a nad 45 let. Nejprve vyrazí na jeden okruh kolem Benediktu, což představuje trať 2 000 metrů. V 10:30 hodin odstartuje hlavní závod na tři kola kolem Benediktu (6 000 metrů). Na obou vzdálenostech mohou změřit své síly s běžci také psi na vodítku a v doprovodu svých psovodů.

Loňská prvenství obhajují na 2 km Adéla Civínová časem 7:02 min. a Hakim Saleh s 6:07 min. Na 6 km trase zvítězili Lucie Svobodová za 22:36 min. a Aleš Filingr za 19:08 min. V běhu na 6 km se psem vyhráli Jan Bambas a fenka Lilly.

„Samozřejmě že vítězové budou chtít obhájit své pozice také letos, ale budou to mít těžké. Konkurence bude určitě kvalitní, přijedou běžci z měst od Kadaně až po Chomutov. A jezdí k nám dokonce i z Prahy. Dospělé na stupních vítězů odměňujeme vínem, další ceny mohou získat účastníci běhu v závěrečné tombole,“ dodává Milan Rybák.