Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

Do víkendu žili organizátoři v nejistotě, teď už vědí, že se 39. ročník Orlického maratonu uskuteční. Foto: ski-tour.cz

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů zmizel. Chladná druhá polovina ledna ale vše otočila. Po řadě akcí, které musely hledat pro nepříznivé podmínky nový termín, se tak konečně v sobotu a neděli 4. a 5. února v Deštném v Orlických horách pojede Orlický maraton a doprovodné závody.

„Pořád jsme čekali, jak to dopadne, až nám konečně o víkendu spadl kámen ze srdce, že bude možné akci uspořádat. Podle toho nám také začínají pomalu nabíhat přihlášky, milovníci bílé stopy byli nejprve opatrní, ale už se pěkně hlásí. Přece jen jsou namlsaní, jelikož se u nás ještě prakticky nic neodjelo. Myslím, že můžeme počítat tak se sedmi stovkami závodníků,“ uvedla Jana Michlová z pořádajícího Ski Klubu Skuhrov nad Bělou.

Závody v Běžeckém lyžařském areálu v Deštném v Orlických horách a okolí budou probíhat v sobotu i neděli. První den budou od 9,30 do 11 hodin na programu dětské závody a následně od 12,30 hodin běh dospělých na 20 kilometrů volnou technikou. V neděli se poběží výlučně klasicky. V 10,30 hodin odstartují maratonci na 40 kilometrů posléze v 10,45 závodníci na 20 kilometrů a konečně v 11 hodin na 10 kilometrů.

„Česká laufařská špička bude na sérii Ski Classics v zahraničí, takže soupaž u nás nejspíš neuvidíte a i v terénu by bylo její užití hodně na hraně. Za zmínku ovšem určitě stojí například jméno Pavla Janečka, který v posledních letech na naší trati podával skvělé výkony a pokud přijede i letos, bude velkým favoritem. Coby ambasador přijde na Orlický maraton dohlédnout Petr Michl, někdejší český reprezentant a trojnásobný olympionik z Nagana, Salt Lake City a Turína,“ prozradila Jana Michlová.

Vyznavači běžeckého lyžování by se v rámci čtyřicetikilometrové tratě měli připravit na skutečně náročný terén. Vystoupat budou muset až na hřebeny, profil je velmi rozmanitý, takže je budou čekat zase i strmé sjezdy. Pokud by si někdo nebyl jistý a chtěl se přesto zapojit, má k dispozici kratší distance. Obzvlášť s tou desetikilometrovou by si měli poradit i nadšenci.

„Lidé se přitom nešetří, v neděli bývá tradičně největší zájem o celý dlouhý maraton. I když už jsou navíc k dispozici různé vymoženosti jako běžky se šupinami či skin technologií, naši běžkaři si v drtivé většině chtějí zazávodit, a tak si lyže poctivě mažou postaru. Ti nejlepší se mohou těšit na hodnotné ceny v podobě především sportovního vybavení, úplně každý si pak odnese medaili,“ prozradila Jana Michlová.