Kopec Harusák ovládli mladí sjezdaři, dospělé závodníky předčil starší žák Jakub Zítka

V Novém Městě na Moravě si v pátek 2. března v podvečer pro změnu nedali sraz biatlonisté, ale mladí i dospělí příznivci alpského lyžování. Sjezdovku na Harusově kopci ozdobily branky obřího slalomu, který byl předposledním závodem Jihomoravského lyžařského poháru.

Jako první se na trať vydali ti nejmladší – dívky a chlapci označení jako kategorie „myšáci“. Už na startu se tito mladí odvážlivci, z nichž některým bylo teprve pět let a absolvovali jeden z prvních závodů v životě, mohli těšit na ceny, které v této kategorii obdržel každý účastník.

„Myšáci“, stejně jako přípravky, předžáci a dospělí absolvovali trať pouze jednokolově. Účast byla velká napříč všemi kategoriemi – do Nového Města na Moravě dorazilo zazávodit si 117 milovníků sjezdového lyžování. Jednoznačnou převahu měly tentokrát děti.

„Měli jsme velkou radost, kolik závodníků dorazilo, když přihlédneme k tomu, že se závod konal v pátek v odpoledních hodinách. Víkendový termín by byl samozřejmě lepší, ale máme potíže se s lyžařskými středisky domluvit, aby nám umožnila konání závodů v sobotu nebo neděli,“ vysvětlil ředitel závodu Roman Keznikl z pořádajícího lyžařského oddílu Ski Klub Junior Brno.

Na nejlepší výkon dne tentokrát přihlížející diváci nemuseli čekat na závěrečné jízdy dospělých. Rybník všem vypálil teprve patnáctiletý Jakub Zítka, který se v obou svých kolech kategorie starších žáků jako jediný závodník ze všech dostal pod 27 s. V mužské kategorii se z výhry radoval Petr Zítka, mezi ženami Barbara Míková, všichni shodně z oddílu Ski Klub Junior Brno. Hegemonii domácího klubu tak narušila jen vítězná starší žákyně Simona Kopecká ze Ski Klubu Hlinsko.

Při závěrečném předávání cen ovládla novoměstský areál spokojenost. „Prvních šest v každé kategorii si odneslo pamětní diplom, ti nejlepší se navíc radovali z velkých pohárů, které jsme nechali vyrobit. Radost byla ohromná, na juniorských závodech se už v současnosti podobné ceny moc nevidí. Ohromnou radost měli i výherci věcných cen. Ty měly vztah k lyžování, a tak je mnozí okamžitě na místě vyzkoušeli a pochvalovali si je,“ těšilo Romana Keznikla.

Výsledky OS v Novém Městě na Moravě, XII. ročník Jihomoravského lyžařského poháru, muži: 1. Petr Zítka (Ski Klub Junior Brno) 27,08 s, 2. Ondřej Šally (Ski Klub Hlinsko) 28,67, 3. Blahoslav Kašpar (Ski Brněnec) 29,39; ženy: 1. Barbara Míková (Ski Klub Junior Brno) 28,99 s, 2. Klára Pekárková (Ski Klub Junior Brno) 30,34, 3. Veronika Tlustošová (LVV Vysočina) 30,95; starší žáci: 1. Jakub Zítka (Ski Klub Junior Brno) 53,62 s (1. kolo 26,68 + 2. kolo 26,94), 2. David Hrbáč (Ski Klub Junior Brno) 54,93 (27,49 + 27,44), 3. Jan Beneš (Sportovní klub NMNM) 57,08 (28,71 + 28,37); starší žákyně: 1. Simona Kopecká (Ski Klub Hlinsko) 59,68 s (29,55 + 30,13), 2. Valentina Steinhauserová (Ski Klub Junior Brno) 59,74 (30,08 + 29,66), 3. Lea Bělehrádková (Ski Klub Junior Brno) 1:03,30 min (31,76 s + 31,54).

Kompletní výsledky na www.jmlp.cz