Kopřivnický drtič láká bikery na náročnou trasu i extrémní převýšení

Stadion Emila Zátopka v Kopřivnici opět po roce přivítá v sobotu 14. července stovky milovníků jízdy na horském kole. Po jednadvacáté se uskuteční extrémní MTB maraton Kopřivnický drtič, který provede ty nejvytrvalejší malebnou krajinou Beskyd na 130 km dlouhé trati s celkovým převýšením 3 000 m.

„Drtič vznikl před lety jako nesoutěžní vyjížďka pro nadšence a postupně se rozrůstal až na dnešních 700–800 účastníků ročně. Trať je schválně určena tak, aby byla těžká a nezvládl ji každý, přesto ji každoročně dokončí asi dvě třetiny bikerů. Mezi účastníky převažují muži, žen je zhruba deset procent. Když někdo v průběhu zjistí, že by byla dlouhá trasa nad jeho síly, může využít některou z řady zkratek, což dokonce účastníkům doporučujeme,“ popisuje charakter závodu  Roman Lipový, z pořádajícího cyklistického oddílu CykloArt bike klub Kopřivnice, jenž je společně s bratrem Vladimírem duší celé akce.

Hlavní startovní pole se na trasu vydá v sobotu 14. července v 7,30 h ráno ze stadionu Emila Zátopka v Kopřivnici, možné je však odstartovat i se zpožděním. Jedním ze specifik oproti jiným maratonům horských kol je fakt, že na Kopřivnickém drtiči nezastaví účastníky časový limit nutný ke zdolání trati. Opozdilci tak někdy dorážejí do cíle o půlnoci s čelovkami na hlavách, ale zato s dobrým pocitem, že obstáli v náročné zkoušce.

„Akce má své věrné účastníky. Třeba Josef Munzar z našeho cykloklubu se zúčastnil všech dvaceti dosavadních ročníků. Letos je mu 72 let, chystá se na trať znovu a téměř vždy si poradil s nejtěžší variantou. V roce 2013 se zase maratonec Zbyněk Cypra pokusil trať uběhnout a podařilo se mu to. V kopcích dokonce předbíhal některé bikery,“ vypráví Roman Lipový.

Drtič je koncipován jako poloorientační vyjížďka. V průběhu se cyklisté řídí turistickými značkami, značením organizátorů i mapou, kterou dostanou při prezentaci. Podle ní hledají horské chaty, kde si do mapy přidávají razítka a mohou si dopřát poctivé občerstvení. Kdokoliv dorazí do cíle alespoň se dvěma razítky, může se těšit na pamětní medaili. Připravena je také tombola, kde je hlavní cenou horské kolo a vyhrát může kdokoliv, kdo dorazí úspěšně do cíle.