Kopřivnický drtič opět prověří zdatnost cyklistů

Na letním stadiónu v Kopřivnici odstartuje v sobotu 15. července jubilejní 20. ročník maratonu na horských kolech Kopřivnický drtič. V loňském roce se na jeho start postavilo 690 cyklistů, v předcházejících dvou letech 851 a 846. Několikrát se ho zúčastnil i místní rodák a známý hokejista Radek Bonk.

„Proč takový název? Po nultém ročníku jsme zjistili, že po tak náročné trase přes Beskydy je člověk zdrcen, respektive zdrtí sebe i kolo. Akci nás napadlo uspořádat poté, když jsme sami mnohé maratony na horských kolech absolvovali a ověřili si, že pro její pořádání jsou u nás ideální podmínky,“ vysvětluje jeden ze dvou hlavních organizátorů nevšedního závodu Evžen Knězek.

Nejedná se o klasický závod, v němž záleží pouze na tempu, ale jde o poloorientační hobby maraton, kde účastníci kromě velkého převýšení překonávají hlavně sami sebe a pomocí mapy, turistických značek a často i pomoci místních obyvatel projíždějí stanovené kontroly, z nichž některé jsou na trati jsou i tajné.

Po startu na kopřivnickém stadionu Emila Zátopka směřuje trasa přes přes Pustevny, Martiňák, kolem Bumbálky a dál na Velké Karlovice, Soláň, Rožnov pod Radhoštěm a Velký Javorník do cíle. Měří celkem 130 kilometrů s převýšením 3 900 metrů. Podmínkou však není zdolat ji celou, každý si totiž volí cestu podle své chuti a hlavně zdatnosti.

„Na Drtiči se jede podle mapy, kterou každý dostane při prezentaci a je na ni vyznačena nejen nejdelší možná trasa se všemi kontrolami, ale také tzv. zkracovačky. Podmínkou je získat na daných kontrolách nejméně dvě razítka, která dávají nárok na získání pamětní medaile a účast v bohaté tombole, v níž se budou losovat zajímavé ceny za několik desítek tisíc korun“ vysvětluje princip závodu Evžen Knězek.

Vzpomínaná dvě razítka představují minimálně padesátikilometrovou trasu. Na rozhodnutí každého účastníka přitom je, zda zvládne i 70, 90, 110 nebo kompletních 130 kilometrů. Prezentace v tribuně letního stadiónu se uskuteční v pátek 14. července od 16 do 21 hodin a v sobotu 15. července od 6 do 7,20 hodin. O deset minut později už je plánován první start. Ten druhý, pro větší pohodáře, je na programu v 7,40 hodin. První časový limit v cíli je v 19,30 hodin, kdy se chystá začátek losování tomboly

Součástí akce je také tzv. Drtík, což je závod pro děti do 16 let, který měl premiéru v loňském roce. Prezentace je od 13 hodin a končí třicet minut před každou ze sedmi kategorií. Ti nejmenší vyrazí na svoji trať v 15,30 hodin.