Kopřivnický drtič provede bikery přes beskydské vrcholky

Zkontrolovat brzdy, seřídit převodovku, promazat řetěz a rychle na start! Milovníci horské cyklistiky se v sobotu 13. července sejdou na letním stadionu Emila Zátopka v Kopřivnici, aby po dvaadvacáté společně vyrazili popasovat se s kurzem poloorientačního maratonu zvaného výstižně Kopřivnický drtič.

“V současnosti máme přihlášeno 765 bikerů a očekáváme, že se řada zájemců dostaví na poslední chvíli přímo v sobotu na start, volných míst je každopádně zatím dostatek. Zajímavostí je, že s číslem jedna vyrazí na trať třiasedmdesátiletý Josef Munzar, který se dosud zúčastnil všech ročníků a snad s jedinou výjimkou vždy projel celou trasu,” uvedl Vladimír Lipový z pořádajícího oddílu CykloArt bike klub Kopřivnice, který je spolu s bratrem Romanem duší celé akce.

Drtič není závod, ale společná nesoutěžní vyjížďka. Na trati jsou kontroly, které musí bikeři projet, a každý, kdo zvládne alespoň dvě, se může těšit na pamětní medaili. Současně budou čísla těch, kdo dojedou do 19,30 hodin, zařazena do tomboly, kde mohou vyhrát další ceny, jako třeba sportovní vybavení.

Ačkoliv start Kopřivnického drtiče bude v sobotu v 7,30 hodin a v druhé vlně pak o deset minut později, vyplatí se na stadion Emila Zátopka v Kopřivnici dorazit v předstihu. Cyklisty čeká na trati řada obtížných či potenciálně nebezpečných úseků, na které organizátoři upozorní na společném setkání v 7 hodin.

“Účastníci dostanou mapu, kde je vyznačena jak celá trasa, tak také zkratky. Nejdelší varianta měří 135 kilometrů a obnáší zdolat převýšení 3 800 metrů. Je schválně vybrána tak, aby ji neprojel každý, myšlenkou je, aby si účastníci v průběhu let postupně zvyšovali limity. Akce je ovšem otevřená každému, kdo si to chce zkusit, v průběhu jízdy lze využít zmiňované zkratky. Minimální vzdálenost tak je asi 50 kilometrů a k jejímu zdolání mají bikeři jedenáct hodin, což by nemělo představovat problém. Pokud se netouží účastnit tomboly, mají dokonce času ještě víc, řada cyklistů dojíždí i kolem půlnoci,” vysvětlil Vladimír Lipový.