Královéhradecký Master v šipkách vyzve profesionály i začátečníky

Pátek 27. a sobota 28. ledna budou v Hradci Králové patřit šipkám. Foto: CAKSKHKJIH/rajce.net

Hradec Králové bude v pátek 27. a v sobotu 28. ledna v hledáčku šipkařů. Na půdě Sokolu Tatran Nový Hradec Králové se totiž uskuteční první ročník Královéhradeckého Masteru UŠO, otevřených turnajů krajského významu v moderních šipkách pod záštitou Unie šipkových organizací ČR. Dveře hracího sálu se otevřou všem bez ohledu na jejich předchozí zkušenosti s tímto sportovním odvětvím.

„Především v mládežnických kategoriích si pravidelně chodí šipky vyzkoušet i úplní začátečníci, ale výjimkou to není ani u dospělých. Tak či onak, ať se rozhodně zájemci nezdráhají dorazit, můžeme slíbit, že si pěkně zahrají. Mezi mládeží pak po turnajích míváme pravidelně zájem o členství. Mladí vidí šipky v televizi a táhne je to, aby si je rovněž vyzkoušeli,“ vysvětlil Vladimír Bernard z pořádající Unie šipkových organizací Královéhradecko jih.

Šipky už dávno nejsou hospodskou zábavou, jak byly ještě řadu let zpět vnímány. V současnosti se jedná o sport se vším, co k tomu patří – profesionálními hráči, halami s bouřlivou atmosférou narvanými fanoušky, vysokými finančními prémiemi i přímými televizními přenosy. To se projevuje na rostoucí popularitě odvětví v Čechách i zahraničí.

Z tuzemských závodníků to zatím nejdále dotáhl třiačtyřicetiletý rodák z Červeného Kostelce Karel Sedláček, který si díky 6. místu v evropském žebříčku Q-School na letošním mistrovství světa zajistil na následující dva roky profesionální kartu. Tu získal jako první český hráč historie už v roce 2020. Zdatně mu sekunduje reprezentační kolega Adam Gawlas, dvojnásobný juniorský vicemistr světa, jenž dokázal 17. prosince 2022 na šampionátu dospělých jako první český hráč historie postoupit do druhého kola turnaje.

„Za zmínku jistě stojí, že právě u nás, na našich turnajích kdysi Karel Sedláček začínal. Kdo ví, třeba se mezi účastníky objeví jeho následovník… Celkem očekáváme kolem stovky hráčů především z Královéhradeckého kraje, nicméně pravidelně k nám jezdí i naši severní sousedé z Polska,“ prozradil Vladimír Bernard.

Jako první je v Hradci Králové na programu v pátek 27. ledna v Hospůdce Sova náležející Sokolu Tatran Nový Hradec Králové od 17 hodin Master a Open mládeže do 18 let včetně. V sobotu se pak hrací sál otevře v 10 hodin a program bude pokračovat turnaji Master pro muže a ženy od 11 hodin a dvojice, kdy spolu vždy hrají buď dva muži nebo dvě ženy, následně od 15 hodin.

„Pro mládež máme za páteční výkony coby ceny připravené medaile. V sobotních turnajích dospělých pak budeme rozdělovat poháry, ale rovněž prize money. Na ty padne 75 % výdělku ze startovného a podle celkového počtu účastníků se peněžní odměny dočkají tři až šest nejlepších hráčů,“ uvedl Vladimír Bernard.