Kralovický cyklomaraton letos nabídne tři nové trasy

Dvanáctý ročník Spoke MTB maratonu horských kol v Kralovicích, který odstartuje v sobotu 29. srpna, se nese ve znamení nových tras. Pořadatelé, kteří se netají tím, že v letošním roce očekávají rekordní účast, je připravili pro všechny kategorie. Loni se závodu zúčastnilo 470 cyklistů.

Kralovice

„V minulých letech jsme týden před startem registrovali kolem 120 závodníků. Letos se jich však přihlásilo už 280 a tradičně největší nápor cyklistů navíc přijde v pátek v podvečer a pak v sobotu před startem. Vše nasvědčuje tomu, že budeme mít příjemné starosti, jak tento zvýšený zájem veřejnosti zvládnout. Určitě nám hodně pomohlo, že závod se stal součástí seriálu České unie sportu ČUS Sportuj s námi a měl velice dobrou propagaci,“ říká Luboš Roub z pořadatelského Bike Clubu Kralovice.

Nové trasy cyklomaratonu měří 22, 35 a 67 kilometrů a vedou oblastí severního Plzeňska podél řeky Střely a přes Plasy nebo Rabštejn. V závěrečné pasáži nechybí ani obávaný výstup na Potvorskou horu, který aktéři zdolávají většinou z posledních zbytků sil. Změny tras si však vynutila nejen snaha organizátorů navrhnout je krásnější i těžší, ale také některé stavební úpravy.

„Nejdelší trať, jíž se zúčastňuje nejvíc jezdců, jsme museli upravit kvůli tomu, že na Manětínském potoce vyrostl nový jez a v místě, kde byl až dosud brod, je najednou vody až po pás. Také obě kratší trasy, určené spíše rekreačním cyklistům nebo rodinám s dětmi, jsme přizpůsobili víc horským kolům a ubrali jsme některé úseky, na nichž se jezdilo po širokých cestách. Rozhodně se však nikdo nemusí bát, nejde o žádné extrémní úpravy,“ vysvětluje Luboš Roub.

Start a cíl všech závodních tratí bude opět ve Sport kempu Kralovice. Od 10 hodin se zde nejprve uskuteční cyklistické soutěže pro děti od dvou do deseti let – nejmenší účastníci změří síly na odrážedlech. V pravé poledne se vydají na svou pouť závodníci na 67 km, ve 13 hodin na 35 km a ve 14 hodin na 22 km. Prezentace na všechny trasy probíhá ve Sport kempu Kralovice ještě v pátek  od 17 do 20 hodin a v sobotu vždy do půl hodiny před startem.

Na vítěze hlavní kategorie čeká pohár, na nejúspěšnější závodníky v jednotlivých kategoriích diplomy, medaile a potravinové koše. Atraktivní tečkou za závody však bude tombola, v níž se losují čísla všech účastníků a na jednoho šťastlivce čeká horské kolo.

Pořadatelé letos vypsali také speciální soutěž pro lékaře, sestřičky a další personál Fakultní nemocnice Plzeň. Tohoto přeboru se může ve třech kategoriích zúčastnit každý zaměstnanec. Muži mají na výběr trasy 35 a 67 km, ženy 35 km.