Kristýnu v Hrádku nad Nisou obsadí stovky vyznavačů triatlonu

Triatlon Hrádek nad Nisou láká na skvělé tratě, atmosféru i moderátory. Foto: Lukáš Hubálek

Do Hrádku nad Nisou na okraji malebných Lužických hor zavítá v neděli 4. září čtrnáctý ročník populárního triatlonu. Akce nazvaná Triatlon Hrádek nad Nisou necílí jen na profesionální sportovce, kterých sem každoročně míří spousta, ale je rovněž otevřená široké veřejnosti včetně milovníků pohybu, kteří zatím s touto všestrannou disciplínou nemají žádné zkušenosti.

„Účast na minulých ročnících napovídá, že u nás poměří své síly až 450 aktérů v hlavním závodu i v těch rámcových. Když se podívám na přihlášky, není tam patrný žádný meziroční propad, což nás pochopitelně velice těší. Jisté je, že budou mít ke svým výkonům působivou kulisu. Náš triatlon je zavedená akce, na niž míří spousta diváků, a není nic příjemnějšího, než dobíhat do cíle, kde ještě závodníka čeká přeskok dvou balíků slámy, za hlasitého povzbuzování davu,“ říká Stanislav Dvořan z pořádajícího sportovního oddílu Outdoor Challenge.

V rekreačním areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou začne být živo v neděli už od rána. Předkrm před závodem dospělých obstarají od 10,15 hodin překážkové běhy dětí. Od 10,30 hodin nastoupí na start Triatlonu Hrádek nad Nisou postupně muži, štafety a ženy. Shodně je čeká 500 metrů plavání, 18 kilometrů na kole s převýšením 383 metrů a závěrečný běh na 5 kilometrů.

„Trať je vhodná pro horská a trekkingová kola. Kdo by snad takové neměl, má možnost se ozvat po mailu a dohodneme zápůjčku. Na akci bude opět triatlonista Tomáš Slavata, který bude mít půjčování kol na starosti. Jeho program je primárně určen dětem z dětských domovů a sociálně slabých rodin, kolo ale dovedeme obstarat na závod i dospělým,“ vysvětuje Stanislav Dvořan, jehož se sportovcem pojí dlouholeté přátelství a spolupráce právě při organizaci Slavata Triatlon Tour.

Po hlavním závodě dne, který svou účastí v roli favoritky ozdobí i česká triatlonistka, někdejší běžkyně na lyžích a dvojnásobná olympionička Helena Karásková Erbenová, přijde ještě ve 13,15 hodin čas na žákovský triatlon a nakonec ve 14 hodin odstartuje závod pro děti od osmi do jedenácti let spojující pouze dvě disciplíny – kolo a běh.

„Mimoto budeme mít celodenní doprovodný program se skákacím hradem, herní zónou, a bude-li hezké počasí, tak i s půjčováním mořských kajaků. Akcí provedou výborní moderátoři Milan Roudnický, který je coby mnohonásobný maratonec v prostředí běhu jako doma, a Michal Mazáč, jenž obstará slovo v cizím jazyce – tradičně k nám totiž zajíždí spousta Němců a Poláků. Nejlepší sportovci se mohou těšit na pěkné ceny, všichni potom na tombolu a výtečné pozávodní občerstvení,“ připomíná Stanislav Dvořan.