Krkonošská 70 letos novinkou – do mužských hlídek na 70 km mohou také ženy

Krkonošská 70 je nejstarším závodem na běžkách v České republice a nepochybně patří i do kategorie nejstarších lyžařských podniků na světě. Navíc se může pochlubit svým originálním pojetím, které spočívá v soutěži pětičlenných hlídek, které trať vedoucí po horských hřebenech a zasněžených pláních musejí absolvovat společně od startu až do cíle. Závodu se každoročně účastní více než sedm set lyžařů. Letos odstartuje v sobotu 3. března z areálu ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně už třiašedesátý ročník. Akce je současně posledním dílem seriálu zimních běžeckých závodů nazvaného Stopa pro život.

V tomto roce čeká na aktéry kromě pečlivě upravených tratí velice zajímavá novinka. Zatímco dosud bylo složení hlídek na trase dlouhé 70 km výhradně záležitostí mužů, nyní se mohou v jejich sestavě objevit také ženy! Zdaleka to není jediná novinka, kterou přichystali pořadatelé z Lokomotivy Trutnov. Aby pro běžce zabezpečili co nejkvalitnější trať, zrušili v tomto ročníku cyklistický závod fatbiků. Naopak – výše zajímavých prize money pro absolutní vítěze mužských a ženských hlídek na všech vypsaných trasách zůstala zachována.

Kromě tradičního závodu hlídek na tratích 70 km a 50 km mužů, 50 km a 25 km žen či 25 km veteránů, které odstartují postupně v 8 hodin, vyrazí letos na trať v 8,20 hodin také účastníci v individuálních mužských i ženských kategoriích na 50 nebo 25 km. Všechny distance se poběží volnou technikou. A pro ty, kteří do Špindlerova Mlýna zavítají jako doprovod a nemají závodní ambice, je připravená v pohodovém tempu od 9,30 hodin tzv. Open jízda pod vedením zkušeného lyžařského instruktora.

Trasa běhu vede převážně po značených turistických cestách a jeho účastníci přejedou celé Krkonoše od Špindlerova Mlýna přes Bobí louky na Černou horu a zpět do místa startu. Závodu se pravidelně účastní nejen lyžaři z České republiky, ale přijíždějí i z nejrůznějších koutů světa. Účastní se ho rovněž mnozí špičkoví sportovci z jiných sportovních odvětví.

Krkonošská 70 je pro její vyznavače nesmírně přitažlivá svou ideou kamarádství, parťáctví i obětavostí. Každoročně ji provázejí neopakovatelné výkony jednotlivých členů týmů i překrásné výhledy do kraje z vrcholů zasněžených horských plání. Na druhé straně je závod hlídek neuvěřitelně fyzicky i psychicky náročný, plný prudkých stoupání a boje proti větru na otevřených prostranstvích.

Každý, kdo se postaví na start, dostane lyžařské startovní číslo s nevratným čipem a originální dárek seriálu Stopa pro život od titulárního partnera celého závodu – LAWI (čepici, šálu nebo čelenku). K dispozici budou opět oficiální parkovací místa ve Špindlerově Mlýně.

V zázemí akce vyroste velký vyhřívaný stan s pevnou dřevěnou podlahou, v němž bude připravena prostorná jídelna a catering s výběrem teplých jídel a nápojů, příjemně vyhřívaná převlékárna, úschovna oblečení, batohů a lyží.

Závodu se mohou účastnit zájemci starší 15 let. V případě, že jsou mladší 18 let, musí při prezentaci předložit písemný souhlas zákonného zástupce.

Program Krkonošské 70, sobota 3. března:

8 hodin: start hlídek na 70 km a 50 km mužů, 50 km a 25 km žen a 25 km veteránů – každých 30 vteřin tři družstva (hlídky) podle startovních čísel a časů uvedených ve startovní listině.
8,20 hodin: hromadný start jednotlivců po kategoriích v pořadí 50 km muži, 50 km ženy, 25 km muži, 25 km ženy (start po kategoriích ve vlnách přibližně po 30 závodnících).
9,30 hodin: start Open jízdy (lyžaři využijí lanovku ve Svatém Petr nahoru i dolů – na Open jízdu je však nutné přihlásit se předem v registračním systému Stopy pro život Kč).
14 hodin: vyhlášení vítězů.