Krkonošská sedmdesátka slaví pětašedesát, do stopy vyrazí stovky běžců

Jakkoliv je letošní zima na to skutečné mrazivé počasí skoupá, hřebeny Krkonoš se mohou navzdory spíše jarním teplotám sněhovou pokrývkou pochlubit. Díky tomu se krásy nejvyššího českého pohoří v sobotu 7. března vydají obdivovat zástupy milovníků běžeckého lyžování v rámci jedné z akcí seriálu Stopa pro život – jubilejního, 65. ročníku Krkonošské sedmdesátky.

„Očekáváme nižší účast než v uplynulých letech, dílem kvůli dosavadnímu průběhu letošní zimy a dílem kvůli koronaviru. Do úterý jsme řešili s Krajskou hygienickou stanicí, zda bude vůbec možné akci uspořádat, naštěstí jsme ale dostali zelenou. V současnosti máme přihlášených asi 430 sportovců, doufáme, že se dostaneme na 600. Hodně lidí se tradičně hlásí na místě, navíc máme letos prvně vložený po startu všech dospělých kategorií také dětský závod na 700 metrů,“ uvedla vedoucí závodní kanceláře Ivana Valentová z pořádajícího oddílu TJ Lokomotiva Trutnov.

Nejdelší, sedmdesátikilometrová trasa je vyhrazena mužským pětičlenným hlídkám, zúčastnit se pochopitelně mohou i ženská družstva, budou ale hodnocena ve společné kategorii se svými protějšky. Hlídky mužů se mohou zapojit rovněž do padesátikilometrového závodu, tamtéž je vyhrazena kategorie i pro ženy. Ty navíc mohou startovat na nejkratší, pětadvacetikilometrové trase, kam z jejich mužských kolegů smějí pouze veteráni narození před rokem 1970. Zoufat nemusejí ani ti z nadšených běžkařů, kteří čtyři parťáky do závodu hlídek neseženou, pro ně jsou k dispozici závody jednotlivců na 50 a 25 kilometrů.

Do stopy ze Svatého Petra ve Špindlerově Mlýně nejprve odstartují v 8,00 hodin hlídky od nejdelší trasy k nejkratší, každých třicet vteřin tři družstva. Po nich vyjedou jednotlivci a nakonec dětští závodníci. Odpoledne proběhne slavnostní vyhlášení těch nejúspěšnějších.

„Nejlepší hlídky se mohou těšit na odměny v podobě prize money, chybět nebudou ani medaile a pohár pro vítěze. Nějaké ceny věnoval trutnovský pivovar, rozdávat se bude i sportovní vybavení a čepice, rozhodně nikdo neodejde s prázdnou. Každý z účastníků pak obdrží na památku odznak. Vzhledem k tomu, že letos jedeme jubilejní ročník, bude se jednat o repliku toho, který si připnuli první závodníci před 65 lety,“ prozradila Ivana Valentová.