Krušnohorské svahy při Sudetském Tojnárkově bloudění přivítají vyznavače rogainingu

Od pátku 24. září do neděle 26. září se budou lesy v okolí Litvínova hemžit rogainingovými závodníky, kteří zavítají na sedmý ročník Sudetského Tojnárkova bloudění. U nás dosud málo známý sport je obdobou orientačního běhu, liší se však v tom, že není pevně dané pořadí jednotlivých stanovišť. Ty je nicméně nutné absolvovat v určeném limitu, neboť každá minuta navíc znamená významnou penalizaci.

„S účastí nám trochu zamíchal covid, takže máme zatím méně přihlášených než jindy, očekáváme ale zvýšený zájem před akcí, jak tomu obvykle bývá. Hlásit se lze do poslední chvíle a je to zajímavá příležitost vyzkoušet si nový sport. Tratě jsou koncipované tak, aby si s nimi poradili i začátečníci a navzdory názvu nakonec nikdo skutečně nezabloudí,“ vysvětlil s úsměvem ředitel závodu Jan Tojnar z pořádajícího Krušnohorského rogainingového klubu Litvínov.

Závodníci si na úvod dají v pátek od 21 hodin noční etapu s dvouhodinovým limitem. Start bude tak jako po oba následující dny v Horním Jiřetíně–Černicích u hostince U Jezeří. V sobotu od 10,30 hodin je na plánu nejdelší pětihodinová etapa a v neděli třídílný závod uzavře od 9 hodin čtyřhodinová etapa podle historické mapy.

„To je takový náš unikát. Běžci budou mít k dispozici kopie mapy z devatenáctého století. Pozoruhodné je, že jakkoliv se krušnohorská krajina vlivem industrializace změnila, řada bodů, jako silnice či železnice, prochází stále tam, co kdysi. Dobrým orientačním bodem pak je zámek Jezeří. Každý účastník se může po závodě těšit na odměnu v podobě nějakých drobností. Ti nejlepší už budou odměněni cenami, které věnoval osecký pivovar a město Horní Jiřetín,“ prozradil Jan Tojnar.