Krušnohorský lyžařský víkend v Novém Městě láká běžce

Oddíl běžeckého lyžování TJ Lokomotiva Teplice pořádá Krušnohorskou třicítku. Její součástí bude v sobotu 23. ledna 16. ročník Malé Krušnohorské třicítky a v neděli 24. ledna 36. ročník Mezinárodní Krušnohorské třicítky. Oba závody se uskuteční v lyžařském běžeckém stadionu Nové Město v Krušných horách.

Krušnohorská302015

„Měli jsme trochu obavu z nedostatku sněhu, ale situace se naštěstí zlepšila a naše závody se uskuteční, takže nebudeme muset posunovat termín jako v loňském roce při jubilejním ročníku, nebo dokonce rušit jako v roce 2014,“ řekla členka organizačního výboru Silvie Polanská.

V sobotu budou na pořadu závody mužů a žen na 15 kilometrů volně, žactvo čeká klasicky pětikilometrová trať a nejmladší věkové kategorie si to rozdají na kilometrové vzdálenosti rovněž klasickým stylem. Prezentace je v závodní kanceláři od 10 do 12,30 hodin, o půl hodiny později padne startovní výstřel.

V neděli čekají třicetikilometrové a patnáctikilometrové tratě klasickou technikou. Delší distance je určena mužům ve dvou věkových kategoriích – do 40 a nad 40 let, kratší ženám ve stejných věkových kategoriích. Součástí 36. ročníku Krušnohorské třicítky je i rámcový závod na 15 kilometrů. Závodní kancelář je otevřena v sobotu od 10 do 12,30 hodin a v neděli od 8 do 11 hodin. Start závodu pořadatelé naplánovali na 11,30 hodin.

„Byli bychom rádi, kdyby účast byla podobná jako v loňském roce, kdy přijelo 350 lyžařů. Na sobotu jsme připravili závod pro ty nejmenší, v neděli se pak děti mohou těšit na ‘sranda-závod‘,“ svěřila se Silvie Polanská.

Pro nejlepší závodníky jednotlivých kategorií jsou připravené věcné ceny, všechny účastníky čeká v cíli občerstvení (polévka, čaj, sušenky, pomeranč, limonáda). Vítězové hlavních kategorií mužů a žen v součtu časů za sobotu a neděli se mohou těšit na finanční prémii. V loňském roce tento bonus získali Němec Peter Hoffmann a Jana Jetmarová z Jablonce nad Nisou.

Zájemci budou moci na tratích trénovat od pátku, kdy budou upraveny minimálně dvě stopy.

Tradiční závody se v této části Krušných hor jely už v roce 1980, kdy byla připravená padesátikilometrová trasa. Velkou popularitu měly v osmdesátých letech minulého století, kdy se v běžecké stopě objevovalo přes tisíc lyžařů. Na přelomu 80. a 90. let však byla akce několikrát zrušena kvůli nedostatku sněhu nebo zamořenému ovzduší. Organizátoři z TJ Lokomotiva Teplice ji však v roce 1992 opět dokázali obnovit – tentokrát už jako Krušnohorskou 30.