Kuriózní Barevný běh Hněvošice nevyhrává nejrychlejší, ale nejzmalovanější účastník

Tradičně poslední neděli v měsíci květnu se Hněvošice na Opavsku promění v „běhající vesnici“. Na pořadu jsou zde totiž hned dva závody. Čtvrtý ročník Hněvošická desítky, která je součástí Pražsko-opavské běžecké ligy, je vyhrazen trénovaným vytrvalcům. Následný Barevný běh Hněvošice, zahrnující v sobě kromě sportu také prvky recese, je naopak určen široké veřejnosti.

 

Hlavní, desetikilometrový závod vede po asfaltových cestách v okolí Hněvošic. Loni ho provázela nepřízeň počasí, což poznamenalo také účast – startovalo padesát účastníků včetně patnácti žen. Letos organizátoři z místního TJ Sokol očekávají vyšší účast. Trasa běhu vede ze sportovního areálu Sokola Hněvošice přes Služovice do Oldřišova, odtud se okruh stáčí zpět a podél Hněvošického háje míří do cíle.

„První polovina závodu je dobrá, běží se v pohodě, ale v té druhé dá každému účastníkovi pořádně zabrat prudký kopec,“ popisuje největší úskalí loňský vítěz David Vítek, jenž pokořil čas 37 minut. Mezi ženami byla nejlepší Alena Tampová.

Hromadný start Hněvošické desítky je v neděli 28. května na programu v 10 hodin. Muži mají vypsané tři kategorie (do 40, nad 40 a nad 60 let), ženy dvě (do 40 a nad 40 let).

„Závodníci, kteří se umístí na prvních třech místech, obdrží kytice, diplomy a různé suvenýry od sponzorů akce v podobě oblečení nebo potravin,“ říká předseda Sokola Hněvošice Stanislav Hartmann.

Mnohem početnější zastoupení bude mít nepochybně závod, který odstartuje ze stejného místa ve 14 hodin – Barevný běh Hněvošice. Měří 5 kilometrů a aktéry provede po cestách v okolí obce.

„Hlavní iniciátorkou a organizátorkou tohoto závodu je Alžběta Flaschková, která se inspirovala seriálem běžeckých akcí The Color Run. Každý, kdo se postaví na start, musí mít na sobě bílé tričko. Jak probíhá kolem jednotlivých kontrolních stanovišť, přibývají mu na něm šmouhy nejrůznějších barev. Samozřejmě že barvy zasahují obličej, nohy, ruce i vlasy. Vítězi jsou všichni, kteří doběhnou, ale symbolickým šampionem se stává ten, kdo do cíle dorazí nejzmalovanější. Někteří vypadají jako čertíci,“ vysvětluje kuriózní podmínky běhu Stanislav Hartmann.

V uplynulém roce se běhu zúčastnily téměř čtyři stovky účastníků všeho věku. Někdo běžel, jiný prošel trať pěšky, dorazily také celé rodiny i vozíčkáři. Veřejnost si tuto akci oblíbila, a pokud vydrží příznivé počasí, čeká se rekordní účast.