Lesní běh kolem Ameriky po ročním odkladu oslaví jubileum

Lesní běh kolem Ameriky přivítá běžce všech věkových kategorií.

Písek není pouze město s nejstarším mostem, ale také pořadatel nejstaršího terénního běhu (a třetího nejstaršího běžeckého závodu vůbec) v České republice. Na jubilejní, 95. ročník Lesního běhu kolem Ameriky se tam proto v sobotu 16. října sjede mezi třemi a čtyřmi stovkami sportovních nadšenců.

Minulý rok jsme kvůli koronavirové situaci byli nuceni soutěž zrušit, a tak doufáme, že se nám letos podaří na tradici úspěšně navázat. Naším cílem není zorganizovat anonymní komerční akci, ale zajistit, aby závod s dlouholetou slavnou historií pokračoval stále dál,“ uvedl Ivan Čuřín z pořádajícího sportovního oddílu Atletika Písek.

Kolem píseckého lesoparku Amerika, jenž dal závodu název, se poprvé běželo v roce 1925. Vítězem se tehdy stal vytrvalec Karel Nedobitý, osminásobný mistr Československa a dvojnásobný olympionik.

V jeho šlépějích vyrazí současní běžci z prostoru startu u Interhotelu America. Ranní hodiny budou patřit dětem, které se vydají od 9 hodin na distance odstupňované podle věkových kategorií – předškoláky čeká 100 metrů, starší žáky, dorostenky a juniorky 1730 metrů. V 10,55 hodin na trať vyběhnou dorostenci a junioři, v 11,05 hodin pak ženy, kdy všechny shodně čeká 3300 metrů.

Ve 12 hodin vypukne hlavní závod mužské kategorie na 8130 metrů, muži mílaři starší dvaceti let a muži starší čtyřiceti let absolvují zkrácenou trať na 4930 metrů a konečně pro osmdesátníky je vypsaný kurz na 1730 metrů.

„Pro vítěze máme připravené jako každoročně medaile, poháry a diplomy. Kromě toho budou ve hře rovněž finanční odměny, a to pro ty závodníky, kteří dokáží překonat některý z rekordů a zapsat se tak do historie,“ prozradil Ivan Čuřín.