Letošní, 61. Volejbalová Dřevěnice s nečekaným hostem – olympijskou vítězkou Evou Samkovou

První dva srpnové víkendy se už tradičně stávají svátkem českého volejbalu. Hráči a hráčky všech věkových i výkonnostních kategorií se totiž v té době nastěhují na deset antukových kurtů do Dřevěnice, malé vesnice s pouhými 260 obyvateli na Jičínsku. A také letos se už po jednašedesáté stane dějištěm legendárního turnaje, který je největším v České republice.

„V 70. a 80. letech k nám pravidelně jezdilo 400 až 500 družstev. Někdy se muselo hrát za umělého osvětlení i po půlnoci – a třeba se stihl jen jeden set. Rekord jsme zaznamenali v roce 1987, kdy jsme hostili neuvěřitelný počet 587 celků! Doba masových účastí však už pominula, dnes mají lidé přece jen jiné zájmy a mnozí nejsou ani příliš zvyklí hrát volejbal pod širým nebem. Na druhou stranu si však účastníci více zahrají,“ připomíná ředitel turnaje a předseda místního Sokola Luboš Kraus.

Pořadatelé 61. Volejbalové Dřevěnice přesto očekávají znovu účast více než dvou stovek týmů. Jen pro srovnání – loni jich zde startovalo 250. „Často k nám jezdí volejbalisté ze zahraničí, hlavně ze Slovenska, Německa, Rakouska a Polska. V minulosti zde hrály už stovky klubů ze čtyř kontinentů. Pro nás je důležité, že turnaje se pravidelně zúčastňují také čeští reprezentanti i přední extraligové týmy za asistence kamer České televize,“ říká zástupce ředitele Václav Nidrle.

Říká se, že „Kdo nebyl v Dřevěnici, nehrál volejbal“. Volejbalová Dřevěnice však zdaleka není o vrcholných výkonech, ale především o přátelské atmosféře, setkáních dávných přátel, radosti ze hry i společenských „dohrávkách“ při večerní diskotéce. O prvním srpnovém víkendu (2. a 3. 8.) jsou na programu zápasy chlapeckých i dívčích celků kadetů a juniorů, veteránů i veteránek nad 40 a více let a také prestižní turnaj za účasti mužských a ženských výběrů z 1. i 2. ligy a extraligy.

Druhý víkend (9. a 10. 8.) změří díly zejména družstva výkonnostních soutěží. O prvenství se utkají zástupci okresních a krajských přeborů a ve volném turnaji muži. Nesmírně populární bývá také soutěž mixů, v níž barvy jednotlivých výběrů s exotickými i extravagantními názvy hájí vždy čtyři muži a dvě ženy.

Turnaje se tradičně účastní řada osobností, jeho častým hostem bývá i bývalý prezident Václav Klaus. V tomto roce zvýší prestižní charakter 61. Volejbalové Dřevěnice skutečnost, že se stala součástí projektu „ČUS Sportuj s námi“ a že právě nejúspěšnější páry z kategorie mixů osobně ocení Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, a Daniel Kurucz, předseda představenstva Českých drah, které jsou generálním partnerem projektu.

Všichni sportovní fanoušci se však mohou těšit ještě na jednoho milého hosta. Bude jím Eva Samková, olympijská vítězka ze Soči ve snowboardcrossu, která je jednou z patronek projektu Sportuj s námi. V Dřevěnici také uspořádá autogramiáda a besedu se zájemci.