Letošní Krušnohorskou třicítku provází mnoho novinek

Oddíl běžeckého lyžování TJ Lokomotiva Teplice pořádá tradiční lyžařský závod Krušnohorská třicítka. Akce má proti minulosti o týden předsunuté termíny – v sobotu 14. ledna se uskuteční nejprve 17. ročník Malé Krušnohorské třicítky a v neděli 15. ledna je na programu 37. ročník Mezinárodní Krušnohorské třicítky. Oba závody odstartují z lyžařského běžeckého stadionu v Novém Městě v Krušných horách. Akce se stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi.

krusnohorska-tricitka

 „Pro letošní ročník jsme připravili spoustu změn a inovací. První den uspořádáme žákovský závod na krajské úrovni jako základní kolo soutěže Hledáme nové talenty. Pojede se klasickou technikou a s hromadným startem. Poprvé se bude konat také závod na fatbike, speciálních zimních kolech s extrémně širokými plášti pro jízdu na sněhu. Pro nedělní program jsme navíc vypsali na obou tratích i rámcové závody klasickou technikou – pro ženy na 30 km a pro muže naopak na 15 km. Šanci dostanou i děti od ročníku narození 2008, které si klasicky vyzkoušejí supersprinty,“ informuje předsedkyně pořádajícího lyžařského oddílu TJ Lokomotiva Teplice Silvie Polanská.

A jak bude vypadat víkend v krušnohorském areálu Nové Město? Sobotní prezentace nejmladších ročníků musí proběhnout v závodní kanceláři do 9,45 hodin. První startovní výstřel hromadných startů pro tratě od 200 metrů po 3 km zazní v 10,30 hodin. Dospělí účastníci na trati 15 km volně se budou prezentovat do 12 hodin a do stopy se vydají ve 13 hodin. Stejný prezentační limit mají i účastníci závodu v kategorii fatbike na 15 km, kteří na trať vyrazí ve 13,20 hodin.

Bohatý program pokračuje v Novém Městě i v neděli a jeho vrcholem bude 37. ročník mezinárodní Krušnohorské třicítky. Prezentace skončí do 10,30 hodin, start je naplánován na 11,30 hodin. Muže čeká třicetikilometrová trať, ženy v hlavním závodu poloviční vzdálenost a účastníci poběží shodně klasickou technikou. Letos poprvé čeká v rámcových závodech delší, třicetikilometrová trať i na ženy a poloviční je nově určena pro muže – opět se na nich poběží klasickým způsobem.

Vloženému závodu supersprintu žactva klasickou technikou končí prezentace v 9,45 hodin, start kvalifikace je v 10,30 hodin a start rozjížděk ve 12 hodin. Připraveny jsou dvě vzdálenosti na 350 a 500 metrů. 

„Všichni věříme, že nás nezradí sníh. V současné době je ho na tratích dostatek, v minulých dnech nasněžilo přes padesát centimetrů, tak doufáme, že vydrží,“ přeje si Silvie Polanská.

Pro nejlepší závodníky v jednotlivých kategorií jsou připravené věcné ceny. Všechny čeká v cíli občerstvení v podobě polévky, čaje, sušenek, pomeranče a limonády. Vítězové hlavních závodů mužů a žen v součtu časů za oba víkendové dny se mohou těšit na finanční prémii. V loňském roce tento bonus získali Daniel Šlechta a Pavlína Králová. Loni se Krušnohorské třicítky zúčastnilo 176 závodníků.