Vyznavačům atletických běhů začínají s příchodem jara žně. Jedním z nejoblíbenějších je také Běh lipovou alejí v Nymburce, jehož 22. ročník se uskuteční v neděli 9. dubna. Pořadatelé očekávají na startu zhruba čtyři stovky účastníků – nejen v obou hlavních, desetikilometrových závodech dospělých, ale také ve čtrnácti dětských kategoriích.
„Pro letošní ročník jsme provedli změny, které se týkají právě dětských kategorií. Ulice je poměrně široká, ale když se na start postaví čtyřicet-padesát běžců, vzájemně se pletou a šlapou si po zádech. Abychom tohle riziko snížili a děti si hezky zazávodily, rozdělili jsme kategorie do pěti let a dále na 6-7, 8-9 a 10-11 let,“ vysvětluje Josef Rosůlek, člen organizačního výboru z pořádajícího oddílu SKP Nymburk.
Na atletickém stadionu na Tyršáku v Nymburce čeká mládež čtrnáct věkových kategorií. Start úvodního závodu je v 8,40 hodin a nejmenší aktéři v něm musí zvládnout vzdálenost 100 metrů. Postupně se však budou délky jednotlivých tratí po stovkách metrů prodlužovat – například starší žactvo poběží 1 500 metrů a dorostenci 2 700 metrů. Bezprostředně poté následuje vyhlášení výsledků. Nejmladší účastníci kromě diplomů také knihy, o něco starší běžce obdarují pořadatelé kosmetikou či drobnou elektrotechnikou.
Hlavní závod mužů a žen na 10 km je na programu v 11,15 hodin. Klasický okruhový silniční běh je vedený převážně po asfaltových cestách Tyršova ostrova s velmi dobrým povrchem. Po startu absolvují účastníci na atletickém stadionu tisíc metrů, po nichž vyběhnou na okruh kolem Sportovního centra a podél Labe, dále kolem hotelu Ostrov a přes rameno Starého Labe do ulice Dlabačova. Z ní zabočí do ulice Kovanická, po níž se vrátí zpět k atletickému stadionu. Tento okruh se běží celkem třikrát – poté je trať zavede zpátky na stadion, kde je čeká závěrečných 800 metrů na dráze.
„Počítáme s účastí 220-250 běžců. Na neděli hlásí meteorologové zlepšené počasí, tak věříme, že zájem bude velký. Čísel máme připravené celkem čtyři stovky, ale v takovém případě bychom museli posunout místo startu až k odhodišti oštěpu, aby se tam závodníci vešli. S časomírou nebudou žádné problémy, protože každý běžec dostane vlastní čip. Zájemci se mohou přihlásit ještě půl hodiny před startem,“ doplňuje Josef Rosůlek.
Rekordní časy v kategorii mužů společně drží Bláha z roku 2003 a Pokorný z roku 2004, kteří trať uběhli shodně za 30:34 min., mezi ženami vévodí Metelková z roku 2011 výkonem 35:37 min. Za překonání těchto rekordů mají pořadatelé připravenou tisícikorunovou prémii.