Oddíly kanoistiky a veslování TJ Chemičky Ústí nad Labem pořádají v sobotu 29. dubna devátý ročník závodu dračích lodí, který je součástí Dne Labe.
„Závod pořádáme od roku 2009 – vznikl tak trochu z hecu, jak dopadne souboj mezi cákaly a couvaly, tedy mezi kanoisty a veslaři. V roce 2013 jsme se rozhodli přidat navíc i závod základních a středních škol,“ řekl ředitel závodu Petr Šolc.
Centrem závodů je veslařská loděnice v Ústí nad Labem–Vaňově. Už v pátek 28. dubna absolvuje 5. ročník své soutěže osm posádek základních a pět posádek středních škol. Předcházet mu budou ještě náborové závody ukázkových jízd mladých veslařů a kajakářů. Po poradě kapitánů začne závod dračích lodí v 10 hodin, na pořadu jsou tréninkové jízdy, rozjížďky a finále. Závodí se na trati dlouhé 200 m se čtyřmi drahami, ve kterých se utkají dvacetičlenné posádky – v každé musejí být dva učitelé a povinný bubeník.
Součástí programu je také akce Česko vesluje se stříbrným olympijským medailistou, skifařem Václavem Chalupou. Vyhlášení vítězů a předání cen plánují pořadatelé na 13:20 hodin.
V sobotu 29. dubna se uskuteční 9. ročník závodu dračích lodí pro veřejnost. Pro dvacetičlenné posádky s bubeníkem bude opět připravena dvousetmetrová trať – tentokrát však se šesti drahami. Startovní pořad začíná v 9,30 hodin.
„Závodit bude šestatřicet posádek, což je optimální počet. Pouze v roce 2015 jich bylo na startu bylo, neboť jsme vyhověli obrovskému zájmu. Ukázalo se ale, že tento počet je pro závodní areál i možnosti parkování neúnosný, proto jsme stanovili startovní strop na 36 posádek,“ informoval Petr Šolc.
Na dračích lodích se v Ústí nad Labem „svezla“ celá řada známých sportovců – hned v I. ročníku již vzpomínaný Václav Chalupa, na kormidle jezdí bývalý vynikající kanoista Petr Procházka zvaný Čáp, nejlepší posádky tu už dekoroval i dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty kanoista Martin Doktor.
„Vlastní závod pro nás již od roku 2015 kompletně zajišťuje Česká asociace dračích lodí – jde o časomíru, cílovou kameru a zpracování výsledků, neboť i tento amatérský závod již vyžaduje profesionální přístup. Hodně nám vypomáhá také Městská policie, hlavně při organizaci nájezdů na parkování. Dopravní podnik Ústí nad Labem zajišťuje posilové spoje pro závodníky, hasiči mají na starosti záchrannou službu a podporuje nás i město Ústí nad Labem.“
Jak dopadlo loňské finále A? 1. Cákalové 56,790 sek., 2. Veslaři 56,980, 3. Tomíni 57,050, 4. Brutál kruháč 57,570, 5. Tahouni 57,740, 6. Mědíci 1:01,590 min.
Závody dračích lodí v Ústí nad Labem si za dobu svého trvání získaly velké renomé. Svědčí o tom i fakt, že startovní listina je obsazena hned první den po jejím otevření, což bývá už 1. února. Všichni se těší na vzájemné soupeření na hladině řeky Labe i na následné přátelské posezení, které následuje po zápolení a vždy se protáhne do večerních hodin.