Ludgeřovická patnáctka odstartuje běžeckou sezónu na Opavsku

Ludgeřovická patnáctka prověří formu běžců po zimní pauze. Foto: Kuba Stryk

„Start běžecké sezóny? Jedině v Ludgeřovicích!“ Takové je motto organizátorů Ludgeřovické patnáctky, jejíž čtrnáctý ročník se chystá na sobotu 4. března. Kromě hlavního běhu na patnáctikilometrové trati se budou moci vyznavači aktivního pohybu zapojit i na trati tříkilometrové, případně závod absolvovat coby chodci.

„Ještě před revolucí se v Ludgeřovicích běhala dvacítka, ale pak tato tradice zanikla. Až se na ni rozhodl v roce 2010 navázat Lubomír Bardaševský a uspořádal první ročník Ludgeřovické patnáctky. Od té doby nám každoročně přibývají zájemci, letos očekáváme více než 250 běžců. Zkrátka fungujeme pro účastníky od útlého mládí po aktivní stáří,“ vysvětlil David Bíbrlík z pořádajícího Běžeckého klubu Ludgeřovice.

Běžci se v sobotu budou od rána scházet na hřišti TJ Ludgeřovice. Jako první se do okolí pětitisícové obce vydají v 9 hodin chodci. V 10 hodin odstartuje samotná Ludgeřovická patnáctka, v 10,05 hodin závod na 3 kilometry a konečně v 10,10 hodin doprovodné dětské běhy. Trať hlavního závodu bude vyznačena oranžovými šipkami a v lese fáborky. Vede z devadesáti procent po asfaltu a je rovinatého rázu, přičemž celkové převýšení činí 140 metrů. Mezi známá jména na trati budou patřit Radek Chrobák a Petra Ševčíková, v areálu startu a cíle pak běžci potkají i Tomáše Čtveráka.

„Pro prvních 240 běžců v cíli máme památeční medaile, dále budeme vyhlašovat osm kategorií v hlavním závodě a po třech nejlepších mužích a ženách v klání chodeckém a běhu na tři kilometry. Cenami budou poukázky na nákup sportovního vybavení, kdy vítěz získá 2000 Kč, druhý 1000 Kč a třetí 500 Kč. K tomu navíc budeme losovat moc pěkně složenou tombolu, kde bude třeba také startovné na některé nadcházející závody jako třeba na Olomoucký maraton,“ uvedl David Bíbrlík.