Máchův běh opět po roce zavítá na Mostnou horu v Litoměřicích

Říjnové počasí zatím povětšinou ukazuje svou vlídnější tvář, což je bezvadná zpráva pro všechny vyznavače běhání. V sobotu 14. října si tak už po jedenácté dají sraz na Mostné hoře v Litoměřicích, aby mezi sebou zabojovali o prvenství v dalším ročníku Máchova běhu. Právě u sochy slavného poety v tamním lesoparku totiž bude závodní areál. Akce je součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Jsem učitel tělocviku a už před lety jsme u nás na Základní škole Ladova založili atletickou přípravku. Spolupracujeme přitom s ASK Lovosice, jehož jsme někteří byli či stále jsme členové. Časem nás napadlo, že by bylo hezké udělat ve městě akci, která bude takovým svátkem sportu, aby si nejen děti, ale i dospělí přišli zaběhat a především si všichni dohromady užívali radost z pohybu. A tak vznikl Máchův běh. V rozletu nás na čas přibrzdil covid, kdy jsme dva ročníky museli rušit, komplikace přinesl v minulosti i stav některých stromů v lesoparku, kdy hrozil pád suchých větví, les ale letos odborníci důkladně pročistili a odstranili souše, takže nás čeká, jak pevně věřím, vydařený ročník,“ zavzpomínal na počátky závodění za pořadatele Martin Hrdina.

U sochy Karla Hynka Máchy bude v sobotu živo už od rána. Slavný bard bude nejprve od 9 hodin přihlížet závodům nejmenších benjamínků ročníku 2020 a mladších na okruhu o délce 180 metrů s minimálním převýšením, který mohou absolvovat v doprovodu rodičů. První blok programu pak bude postupovat běhy stále starších dětí až po první vyhlášení vítězů do 11 hodin, přičemž závěrečné kategorie už budou mít co dělat s velkým okruhem.

Ten na rozdíl od malého nabídne pořádný kopec nahoru i seběh dolů a nenechá běžce v průběhu svých 560 metrů ani chvilku vydechnout, je třeba přitom počítat se smíšeným povrchem tvořeným zčásti asfaltem a zčásti lesními cestami. Od 11 hodin se už bude závodit výhradně na velkém okruhu, lišit se bude jen počet jeho nutných zdolání na průřezu kategoriemi. Mladší a starší žáky a žákyně a ženy mílařky tak čeká 1680 metrů a v 11,30 hodin vyrazí do boje dorostenci a dorostenky na 2240 metrů. V 11,45 se ženy postaví výzvě v podobě 2800 metrů a nakonec v pravé poledne nadejde zlatý hřeb programu v podobě běhu mužů vytrvalců na 4480 metrů.

„Hodně u nás vše závisí na počasí, ale předpověď je zatím naštěstí dobrá a my čekáme, že se zapojí třeba dvě stovky běžců. Doufáme, že slunné ráno by pak mohlo přitáhnout i rodiny s dětmi. Výhodou je, že si u nás najde své každý a zmínit musím i pěkné ceny, které máme připraveny. Postupně od nejmenších dětských kategorií budeme přecházet od sladkostí, fixek a podobně ke sportovnímu vybavení u těch starších a u dospělých, pro které máme navíc připraveny i láhve vína z místní produkce, jelikož Litoměřicko je vinařská oblast, což s hrdostí podporujeme,“ uvedl Martin Hrdina.