Malá cena Velké Verandy oslaví třicet let

Lenka Sejkorová a Ludmila Hájková na trati Malé ceny Velké Verandy. Foto: mcvv.org

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už po třicáté poběží lesní krosový závod Malá cena Velké Verandy. Milovníci terénních běhů se mohou těšit na tradiční, 4.300 metrů dlouhou trať se čtveřicí náročných stoupání. Organizátoři očekávají, že by se do letošního ročníku mohly zapojit více než tři stovky běžců.

„Určitě by neměli podcenit obuv, poslední roky nám nemrzne, takže tratě bývají kluzké a rozbahněné, hodí se tedy co největší vzorek podrážky. Náročnost je samozřejmě individuální, ale pokud mám mluvit sám za sebe, přijde mi nejobtížnější druhé stoupání. První vyběhnete v euforii po startu jako nic, třetí je kratší, na čtvrtém už se zase vidíte v cíli… Ale to druhé, to dá zabrat. Je to příkrý a dlouhý kopec současně,“ popsal podmínky Pavel Švadlena z pořádajícího Klubu orientačního běhu Choceň.

Centrum závodu bude na Velké Verandě, účastníci tam dorazí od Chocně po zelené turistické značce či od parkoviště pro závodníky po pár stovkách metrů. Všechny shodně bude čekat trať dlouhá 4.300 metrů vyznačená červenými fáborky s celkovým převýšením 200 metrů. První vyznavači běhu se vydají do závodu v 10,15 hodin. Start bude intervalový, každých 15 sekund vyrazí dvojice závodníků.

„Pro nejlepších pět mezi muži a ženami máme prize money v hodnotě od 3.000 Kč do 200 Kč, ve veteránských kategoriích pak odměníme první tři obnosy od 500 Kč do 200 Kč. Nejlepším třem v žákovských a dorosteneckých kategoriích nadělíme věcné ceny. Kromě toho bude po závodě následovat tombola, v níž budou například čelenky a trička s motivem závodu nebo další sportovní vybavení,“ uvedl Pavel Švadlena.