Málo sněhu Orlický maraton nezastaví, do akce se chystají stovky běžkařů

Nedostatek sněhu na českých horách letos komplikuje situaci pořadatelům mnohých závodů. Organizátoři tradičního Orlického maratonu se ale odradit nenechali, a tak v sobotu a neděli 3. a 4. února vyrazí do bílé stopy stovky dospělých i dětí na trasách nejrůznější obtížnosti.

„Kvůli sněhovým podmínkám jsme museli trať upravit. Start se posune na Šerlich–sedlo a pojede se kolem Velké Deštné,“ vysvětluje Jana Michlová z pořádajícího lyžařského oddílu Ski Skuhrov nad Bělou. Pro milovníky běžeckého lyžování je především skvělou zprávou, že se 34. ročník Orlického maratonu podaří uspořádat.

V loňském roce se závodu zúčastnilo přes 800 závodníků, z toho desetinu tvořily děti. Zájem o Orlický maraton je i letos, a tak web eviduje několik set přihlášek – další desítky přibývají každý den. V Orlických horách si přitom přijdou na své nejen registrovaní, ale i rekreační běžci všech věkových kategorií od malých dětí až po seniory nad sedmdesát let.

V sobotu 3. února ve 13 h se na trať vydají běžci volným stylem na dvacetikilometrové trati Orlického půlmaratonu. Ten lze jet v kombinaci s nedělním maratonem. Neděle 4. února pak už bude patřit výhradně klasickému stylu. V 10 h hromadně odstartují závodníci na trase dlouhé 39 km, v 10,20 h se uskuteční start dvacetikilometrové distance a v 10,25 h odstartuje závod na 10 km.

Ještě předtím se však v sobotu na trať vydají úderem 10. hodiny děti do 15 let v rámci Poháru Královéhradeckého kraje. Ty čeká běh klasickým stylem s hromadným startem na tratích od 300 metrů do tří kilometrů odstupňovaných podle věku. Nejmladší kategorie benjamínků je přitom určena už závodníkům mladším šesti let a každoročně se ji daří naplňovat. Ti nejlepší se mohou těšit na potravinové nebo vitamínové doplňky a vybavení pro běžecké lyžování.

„Pro děti máme v sobotu navíc připravený ve spolupráci s hlavním sponzorem série závodů Skitour zajímavý doprovodný program. Těšit se tak mohou na speciální dětský skipark. Děti i dospělí si navíc budou moci vyzkoušet speciální trenažéry nebo se vyfotit v připraveném fotokoutku,“ prozrazuje Jana Michlová.