Malý fotbal ve Voděradech s křápanci, česnečkou i přenosy z Eura

Fotbalový oddíl TJ Sokol Voděrady v okrese Rychnov nad Kněžnou pořádá už 22. ročník turnaje Vršovan Cup 2016, který se uskuteční 25. – 26. června.

Populární turnaj v malé kopané měl svoji premiéru v roce 1995, kdy se na čtyřech hřištích utkalo pětadvacet mužstev. „Nápad na uspořádání se zrodil o rok dříve – obliba malého fotbalu té době rostla a podobných klání v nejbližším okolí bylo málo. A proč Vršovan Cup? Ne, s vršovickými Bohemians to nemá nic společného – vesnici a blízkému okolí se totiž říká Vrchy,“  vysvětlil hlavní pořadatel Jiří Toman a zároveň prozradil, že v dosavadní historii u nich hrálo celkem 752 týmů a účastnickým rekordem je 48 mužstev.

Letos bude hrát 42 přihlášených celků, mezi nimiž jsou týmy z Prahy, Hradce Králové, Liberce, Žďáru nad Sázavou nebo Nitry. Do přípravy a vlastní organizace turnaje je zapojeno 25 členů Sokola.

Za dobu trvání této akce ve Voděradech hrála celá řada známých fotbalistů. Tou nejzářivější hvězdou byl český reprezentant a současný hráč francouzského prvoligového týmu Girondins Bordeaux Jaroslav Plašil, rodák z nedalekého Lična. „Hrál u nás spolu se svým bratrem Markem, současným členem kádru prvoligového FC Hradec Králové,“ upřesnil Jiří Toman a přidal další jména: „Byli tu i bývalí vynikající prvoligoví fotbalisté Ivo Ulich, Filip Klapka, Miroslav Zemánek, Pavel Černý, David Breda, Jan Vojnar. Zpestřením turnaje byla účast zahraničních týmů – např. anglický tým z města Worington či polská mužstva Czarni Jelz nebo Laskowice.“

První den turnaje, v sobotu 25. června, se v době od 8,30 do 18,30 hodin hraje v sedmi skupinách po šesti účastnících. První tři celky si zajistí postup do osmifinále, na počet čtyřiadvacet je doplní tři nejlépe umístěné týmy na 4. místech. „Doposud do osmifinále postupovalo 16 týmu, letos jsme vyhověli přání řady účastníků a počet navýšili o osm,“ informoval Jiří Toman.

Nedělní osmifinálový pořad v osmi tříčlenných skupinách začíná v 8,30 hodin. První dvě mužstva postupují do čtvrtfinále, kde se již hraje vyřazovacím způsobem. V případě nerozhodného výsledku v normální hrací době se nastavuje pět minut a platí pravidlo tzv. „zlatého gólu“. Pokud ani poté nebude rozhodnuto, přijdou na řadu penalty. O bronzu poražených semifinalistů rozhodnou pokutové kopy.

Hraje se 2 x 12 minut na šesti travnatých hřištích o rozměru 42 x 21 metrů, mužstva nastupují v sestavě brankář a čtyři hráči v poli a počet střídání není omezen. Hraje se podle platných pravidel malé kopané s drobnými úpravami. Červené karty znamenají dvě minuty vyloučení + stop do konce utkání + stop na další zápas. Opakované vyloučení stejného hráče představuje stop do konce turnaje.

„Nedílnou součástí našeho turnaje je sobotní taneční zábava, kde máme připravené bohaté občerstvení s křápanci, grilovanými kuřaty a v neděli s tradiční ranní česnečkou. Samozřejmě bude k dispozici i televize, na níž budeme sledovat osmifinálové zápasy evropského šampionátu ve Francii,“ doplnil Jiří Toman.