Mělník ovládnou triatlonisté – těm nejmladším budou čtyři roky

Po roční přestávce se k soutoku Vltavy a Labe vrátí vyznavači jednoho z nejvšestrannějších i nejnáročnějších sportovních odvětví. V sobotu 21. července se zde uskuteční jubilejní, dvacátý ročník Triathlonu Mělník, který bude navíc určený zástupcům všech věkových kategorií. Elitní triatlonisty čeká mistrovství republiky a Český pohár, dospělé zájemce závod Open a mezi mládežnickými kategoriemi vynikají zejména „baby“, určené pro děti už od čtyř let.

„Jubilejní, dvacátý ročník Triathlonu Mělník se měl konat v minulém roce, ale kvůli rozsáhlé rekonstrukci nového mostu a souvisejících dopravních opatření, jsme ho nakonec museli zrušit. V roce 2016 se účast pohybovala kolem 350 aktérů. Trať je koncipována tak, aby byla atraktivní pro závodníky i diváky a ukázala zajímavé turistické části města,“ uvádí ředitel závodu Roman Táborský.

Akce je unikátní vzájemným propojením špičkových triatlonistů, „hobbíků“ i začínajících adeptů. Podnik se skvělou sportovní atmosférou, zasazený do kouzelného prostředí historického náměstí a nedalekých vinic, má plaveckou základnu tradičně v pískovně Baraba ve Vliněvsi. Během cyklistiky účastníci několikrát vystoupají na náměstí Míru a běžecká část závodníky zavede k mělnickým vinicím a k zámku Mělník.

Jako první se ponoří do vody děti podle kategorií ve věku čtyři až patnáct let – baby kategorie jsou 4-5 a 6-7 let (start v 10,30 h), benjamínci 8, 9, 10-11 (start v 11 h), mladší žáci 12-13 (start v 11,30 h) a starší žáci 14-15 let (start ve 12 h). Ve 12,45 h přijde na řadu kategorie Open pro veřejnost (kategorie 16-39, 40-49, 50+, hendikep) se zkrácenými trasami 400 m plavání, 15 km na kole a 3 km běh. Špičkové muže poté čeká od 15,15 h 750 m plavání, 20 km na kole a 5 km běhu – ženy zahájí o pět minut později.

„Open je určen převážně pro sportovce, kteří si chtějí zkusit svůj první triatlon a zjistit, jak na tom jsou. Amatérům nebo začátečníkům v případě zájmu však umožníme změřit síly i s vrcholovými triatlonisty. I když budou třeba dojeti o kolo, mohou dál pokračovat v závodě. Raritou je nepochybně závod dětí od čtyř let, které mohou ke zdolání dvaceti metrů ve vodě použít nafukovací rukávky či plovací pás,“ vysvětluje Roman Táborský a dodává, že náročnou organizaci akce má na starosti osm desítek pořadatelů.

Na mužské i ženské vítěze v hlavní kategorii čekají prize money, další účastníci obdrží medaile a děti navíc drobné dárky a suvenýry.

Součástí slavnostního vyhlášení na náměstí Míru od 17,20 hodin je také losování startovních čísel o věcné ceny.