Memoriál Augustina Rebce na Mělníce připomene odbojáře popraveného nacisty

Memoriál Augustina Rebce připomene mělnického odbojáře popraveného nacisty a nabídne atraktivní atletický trojboj. Foto: TJ Sokol Mělník

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají milovníci pohybu, aby se zapojili do Memoriálu Augustina Rebce v atletickém trojboji. Kdo bude chtít uspět, musí se vyznamenat při sprintu, skoku dalekém a rovněž hodu břemenem.

„Na základě uplynulých ročníků si myslíme, že můžeme napevno počítat s účastí přibližně stovky vyznavačů atletiky. Záštitu nad turnajem převzal starosta města Mělník Ctirad Mikeš, jenž také obstará slavnostní zahájení. Pak už se naplno rozhoří boje o prvenství,“ uvedl Bohuslav Bubník z pořádající Tělocvičné jednoty Sokol Mělník.

Jejím náčelníkem býval Augustin Rebec, všestranný sportovec a cvičitel. V době nacistické okupace se po násilném rozpuštění Sokola v roce 1941 spolu s dalšími členy mělnické jednoty napojil na odbojovou skupinu Jindra, jež spolupracovala s parašutisty připravujícími atentát na Reinharda Heydricha. Po atentátu byl v červenci spolu s dalšími sedmi členy mělnického Sokola zatčen, odsouzen k trestu smrti a 24. října 1942 popraven v koncentračním táboře Mauthausen. Na počest památky odbojáře dnes turnaj nese jeho jméno.

Na atletické umělé dráze pod Tyršovým domem vypukne klání atletů v 16 hodin. Věkové kategorie mladších žákyň a žáků čeká běh na 50 metrů, hod kilovým medicinbalem a skok do dálky z místa, všechny ostatní počínaje žákyněmi a žáky až po ženy a muže pak čeká sprint na 100 metrů, hod čtyřkilovou kettlebell činkou a klasický skok daleký.

„Předpokládáme, že vítěze budeme znát v 19,15 hodin, občas už nicméně nastala situace, kdy jsme pro velký zájem končili až za tmy. Každopádně všichni, kteří to dotáhnou na stupně vítězů, se mohou těšit na odměnu v podobě diplomu, medaile i poháru,“ popsal Bohuslav Bubník.