Město, které nemá atletickou dráhu ani stadion, pořádá originální Benešovský běžecký festival

Děti od tří let, školní mládež, junioři, ženy, muži, maminky i hospodyňky, veteráni – zástupci všech těchto kategorií se sejdou v neděli 11. září na Masarykově náměstí v Benešově. Uskuteční se zde 3. ročník Benešovského běžeckého festivalu a pořadatelé očekávají tisícovku účastníků.

Běh maminek

„Jako bývalí aktivní sportovci, kteří mají děti, jsme usoudili, že by bylo dobré uspořádat nějakou akci pro veřejnost v našem městě. Sportovní aktivity jsou v halách a tělocvičnách, ale další sportovní soutěže se už konají v nedalekém Konopišti nebo jinde. Myslím, že tímto podnikem s různými tratěmi a věkovými i výkonnostními kategoriemi jsme se trefili do současného´běžeckého boomu´,“  popisuje jeden z jejích organizátorů Zdeněk Rada vznik originální akce, jíž se loni zúčastnilo 910 zájemců.

Běžecký festival tvoří několik dílčích závodů. Vše odstartuje už v 8,30 hodin Benešovská juniorka zahrnující čtrnáct věkových kategorií chlapců a dívek od 3 do 18 let na tratích od 150 do 975 metrů. V rámci Benešovské juniorky proběhne soutěž nazvaná Nesedíme, neležíme, běžíme, v níž se sčítá deset nejlepších umístění žáků ze stejné základní nebo střední školy. Vítězná družstva získají prémii 5 000 Kč, pohár a diplom.

„V minulém roce se do těchto závodů zapojilo čtyři sta dětí, ale letos jich očekáváme ještě víc, protože už nyní registrujeme čtyři stovky přihlášek. Právě na podporu mládeže se chceme v Benešově orientovat. V tomto roce zde vznikl atletický oddíl, který však zatím nemá svou běžeckou dráhu ani stadion. Vysoká účast mladých běžců by proto měla být nejlepším argumentem pro politiky a všechny zainteresované, jak potřebné je vybudovat toto zázemí,“ říká Zdeněk Rada.

V 10,40 hodin se bude konat Běh hospodyněk a maminek se zástěrou na trati dlouhé 650 metrů. V 10,55 hodin přijdou na řadu partneři festivalu a ve 12,10 hodin je na programu minimaraton na 4 km. Velice záslužnou akcí bude od 12,15 hodin charitativní běh nebo chůze pro Anežku na 2 km. Výtěžek z tohoto charitativního běhu a část startovného z celého festivalu dostane čtyřletá Anežka Pánková, která statečně bojuje s vážnými zdravotními problémy.

Benešovská desítka, hlavní závod programu, začne ve 13,10 hodin. Na trať vyrazí vytrvalci v šesti mužských a čtyřech ženských věkových kategoriích od 17 let výše. Trasa vede po mírně zvlněném městském okruhu o délce dva kilometry. Prvenství z loňska obhajují Milan Janoušek (Sokol Kolín) a Ladislava Císařovská (Tri Club Labe). Součástí tohoto závodu bude také kuriózní běžecké derby Benešov – Vlašim. Do souboje se zapojí patnáctičlenné smíšené týmy, hodnotit se budou časy pěti mužů, dvou mužů nad 50 let dvou žen. Dosavadní skóre z předcházejících ročníků je 2:0 pro Vlašimské.

Hostem akce také český reprezentant v běhu na 110 metrů překážek a semifinalista z olympijských her v Rio de Janeiru Petr Svoboda. Návštěvníci si budou moci prohlédnout kamion Martina Macíka jr. z Rallye Paříž – Dakar. Na děti čeká bohatý doprovodný program – sportovní cirkus a dětská sportovní zóna, veslařský trenažer, lukostřelba, vietnamský badminton, škola uzlování, mažoretky, carving ovoce a zeleniny nebo výtvarná dílnička.