Město na kolech: cyklisté nebudou závodit, ale užívat si

Už počtrnácté se v Hradci Králové uskuteční v neděli 13. září akce Město na kolech, jejímž pořadatelem je Královéhradecká krajská asociace Sportu pro všechny. Pro vyznavače cyklistiky, ale také koloběžek, in-line bruslí a odrážedel všeho druhu je připravena šestikilometrová trasa, která vede středem města.

Hradec

S přesným itinerářem se všichni účastníci seznámí v místě startu před plaveckým bazénem u Kongresového centra Aldis, kde bude vyvěšena mapa s jejím přehledným vyznačením. Prezentace zde začne  po 8. hodině, startovat se bude průběžně od 10 do 11 hodin. S dojezdem posledního závodníka do cíle pořadatelé počítají kolem 12. hodiny.

„Nikdo nebude nejrychlejší, ani nejpomalejší. Jezdíme pod heslem ´Nebudeme závodit, budeme si užívat´, takže v první řadě jde o sportovně-kulturní projížďku. Pojdeme za normálního silničního provozu, který je však v neděli menší, přesto budou na křižovatkách a kolizních místech příslušníci Městské policie a naši dobrovolníci,“ říká jedna z organizátorek této populární akce  Eva Víšková.

V Hradci Králové, který je pověstný svými cyklistickými stezkami a tím pádem i zájmem o tento sport, akce poutá velkou pozornost. Účastnický rekord Města na kolech dosáhl hranice 1200 jezdců, v posledních pěti letech se účast pohybovala v rozmezí od 800 do 1000 zájemců.

Pořadatelé připravili rovněž doprovodný program – před startem zahraje cyklistům kapela a další tři je hudbou povzbudí na trase. Ukázky svých vystoupení předvedou mažoretky i vyznavači sportovního aerobiku.

„Každý účastník od nás získá tričko – letos jich máme připravených 900. Spolu s ním dostane na startu i lístek do tomboly drobných cen, kterou budeme losovat po skončení akce. Odměníme i nejmladší a nejstarší účastníky a také nejpočetnější rodinný tým,“ doplňuje Eva Víšková.

Na tuto cyklistickou akci bezprostředně navazuje 4. ročník Nábřeží sportu, které přímo v centru města u řeky Labe nabídne od 13 do 18 hodin ukázky a exhibice 50 druhů všedních i nevšedních sportů, které návštěvníci mohou nejen vidět, ale zároveň si je i vyzkoušet.