Městský běh Karvinou je výzvou pro všechny věkové kategorie

Městský běh Karvinou se uskuteční již po osmnácté. Foto: TJ Jakl Karviná

Moravskoslezský kraj přitáhne v sobotu 9. července pozornost všech vyznavačů běhu, v odpoledních hodinách se zde totiž uskuteční osmnáctý ročník Městského běhu Karvinou. Ten byl svého času mistrovstvím České republiky veteránů v běhu na deset kilometrů, ale každopádně je otevřený všem věkovým kategoriím.

„Loňský ročník byl po covidu specifický, takže těžko odhadnout účast. Nicméně tipuji, že přivítáme nejméně 150 běžců. Stále k nám jezdí k naší velké radosti spousta seniorů přes 70 let, pro něž se závod v Karviné stal tradiční součástí kalendáře. Je to úžasný důkaz, že aktivní může být člověk v každém věku,“ podotkl Tomáš Owczarzy z pořádajícího oddílu TJ Jäkl Karviná.

Závody jsou ovšem určené zcela všem a podle toho bude program na náměstí v městské části Karviná – Fryštát vypadat. Jako první se na své tratě od 200 m do 800 m vydají od 15,30 hodin předškoláci a děti narozené od roku 2015 do roku 2007. V 16,15 hodin na ně navážou kondiční běžci a běžkyně, které čeká 800 m.

Konečně v 17 hodin vyrazí atleti v hlavním, desetikilometrovém závodu. Trať je povede z náměstí do městského lesoparku a zpět, aby takto postupně absolvovali čtyři okruhy. Souběžně odstartují rovněž smíšené štafety – jejich složení je téměř libovolné, vždy však na soupisce musí figurovat minimálně jedna žena.

„Běh bude atraktivní i pro diváky, stále se něco bude dít. Při každém z okruhů budou běžci přebíhat přes náměstí, kde budeme jako kulisu pouštět hudbu. Hlavně rádi uvítáme každého, kdo si bude chtít běh zkusit, hlásit je se možné do poslední chvíle, takže když se někdo impulzivně rozhodne, ať neváhá dorazit. V hlavním závodě máme pro všech osm kategorií prize money, stejně jako pak ještě pro nejlepších pět mužů a žen v celkovém pořadí. Nejlepší kondiční běžci a děti obdrží sportovní vybavení,“ uvedl Tomáš Owczarzy.