Mezinárodní den šachu se bude slavit především v Pardubicích a Liberci

Poprvé ve větším měřítku se v České republice uskuteční oslavy Mezinárodního dne šachu, který se z iniciativy Mezinárodní šachové federace FIDE slaví už od roku 1966 vždy 20. července. Zapojit se do nich může také široká veřejnost. Centrem oslav budou tento den Pardubice a Liberec. Partnerem akce, která je součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, je společnost Elektrárny Opatovice a mediálním partnerem Deník.

Mezinárodnídenšachu2016.foto

V Pardubicích budou nejpopulárnější deskové hře na světě patřit Tyršovy sady, kde se ve spolupráci se Šachovým svazem ČR uskuteční populární festival Czech Open Ave-Kontakt.

„Akce potrvá od 13 do 18 hodin a zájemci si budou moci zahrát na zahradních šachách, případně si vyzkoušet šachy naslepo, rozdat si partie s kamarády a známými, zúčastnit se simultánky nebo řešit šachové úlohy o ceny,“ říká Martin Petr, jeden z organizátorů pardubické akce a držitel šachového titulu velmistra. Právě on navíc absolvuje s vyznavači 64 polí simultánku. Prostřednictvím on-line herny šachy.cz se zároveň uskuteční i dálkový zápas mezi městy Pardubice a Liberec.

V Pardubicích se 20. července představí i dva nejlepší čeští šachisté – David Navara a Viktor Láznička, kteří se zúčastní velmistrovského turnaje v rámci 27. ročníku mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open 2016. Zájemci se tak mohou z Tyršových sadů přesunout do blízké Tipsport areny a sledovat opravdu kvalitní turnaj, který začne v 18 hodin,“ rozšířuje šachovou nabídku v Pardubicích Martin Petr.

V Liberci se o pořadatelství spolu s Šachovým svazem ČR postarají TJ Desko, TJ Lokomotiva a TJ Slavia Liberec, akce je navíc zakomponována do programu Liberecká pláž. V 11 hodin začne volné hraní na zahradních šachovnicích, od 13 hodin jsou na pořadu netradiční formy šachu (např. šachy pro tři). Od 14 hodin přijdou na řadu průběžné simultánky s předsedou Šachového svazu ČR Viktorem Novotným a také volné partie příchozích, od 15 hodin se do řešení šachových úloh mohou pustit děti a v době od 17 do 20 hodin se uskuteční turnaj v bleskovém šachu. Průběžně se představí všechny liberecké oddíly, Tréninkové centrum mládeže, šachové kroužky škol a DDM, zároveň bude představen projekt Šachy do škol.

Vstup na tyto akce je zdarma, není třeba se nikam předem hlásit ani platit turnajové startovné. Stačí přijít a projevit zájem – úspěšní šachisté se mohou jak v Pardubicích, tak v Liberci těšit na drobné ceny od pořadatelů

Pořadatelé by se rádi pokusili o rekord v největším počtu sehraných šachových partií v jeden den. Kromě partií v Pardubicích a Liberci se do něj budou počítat i turnaje v dalších městech České republiky a partie sehrané na místech zapojených do projektu Tady se hrají šachy. Zapojit se do oslav Mezinárodního dne šachu mohou zástupci všech věkových kategorií.